Sezóna 2020 – 2021

Kroket

Vážení přátelé, milí hráči,

na základě dlouho očekávaného souhlasu od příslušného odboru sportu ÚMČ Praha 5, který jsme včera písemně nakonec přeci jen obdrželi, bychom Vám chtěli připomenout a s radostí oznámit, že dne 24.8.2021 (úterý), ve spolupráci s Městskou knihovnou Praha 5 – pobočka Smíchov, Nám. 14. října, pořádáme integrovaný turnaj v kroketu pro všechny věkové kategorie, který se bude konat v parku Portheimka (nám. 14 října), Praha 5 – Smíchov od 15:30 do 19:30 hod.

Zápis do turnaje na místě od 15:00 – 15:30 hod.

Standardní pravidla hry Kroket jsme zjednodušili a kurt navrhli pro dostupnou travnatou plochu. Hrát se bude ve dvojici. Nemáte-li parťáka, na místě Vám nějakého určitě najdeme. Neváhejte a přijďte mezi nás! Pohár pro vítěze se už leskne! Jeho předání by mohlo zhatit snad jedině velmi špatné, deštivé počasí… Přejme si tedy sluníčko nebo alespoň ani kapku!

Podmínka účasti v turnaji se řídí aktuálními hygienickými opatřeními, které najdete na stránkách mlp.cz (AG test, PCR test, dokončené očkování).

Případné dotazy nám napište na e-mail:
sdszs@seznam.cz

Rádi Vám odpovíme. Děkujeme Vám za projevený zájem a budeme se na Vás těšit.

Pravidla
Plánek dráhy

S pozdravem

Jaroslav Slanina – předseda SDS, z. s.
kontakt: 604 616 601


Pozvánka na kroket

Vážení přátelé, milí hráči,

rádi bychom dne 24.8.2021 (úterý), ve spolupráci s Městskou knihovnou Praha 5 – pobočka Smíchov, Nám. 14. října, uspořádali integrovaný turnaj v kroketu pro všechny věkové kategorie, který by se měl konat v parku Portheimka (nám. 14 října), Praha 5 – Smíchov od 15:30 do 19:30 hod. Standardní pravidla hry budou upraveny (zjednodušeny). Soutěžní dráha bude přizpůsobena travnatému prostranství, poskytnutém Městskou částí Praha 5.

Akce je limitována v počtu účastníků, a dále pak rozmary letního počasí.

Turnaj je určen pro rodiče s dětmi, jednotlivce i skupiny kamarádů a hráče se zrakovým hendikepem. Hrát se bude ve dvojici. Podmínka účasti v turnaji se řídí aktuálními hygienickými opatřeními, které najdete na stránkách mlp.cz (AG test, PCR test, dokončené očkování).

Organizování takové akce je pro nás personálně i časově mírně náročnější, proto Vás tedy touto cestou prosíme o sdělení, zda máte o uvedenou společensko-sportovní událost zájem a zda podpoříte naše úsilí v budování netradičních soutěží svou účastí. Své předběžné přihlášky a případné dotazy nám napište na e-mail:

sdszs@seznam.cz

Rádi Vám odpovíme. Děkujeme Vám za projevený zájem a budeme se na Vás těšit.

S pozdravem

Jaroslav Slanina – předseda SDS, z. s.


„Mezinárodní dáma v lockdownu 2021“!

Nudíte se? Čekáte na rozvolnění společenského dění, které stále ne a ne přijít? Řešíte rádi diagramy úloh z koncovek dámy? Počkejte si na rozvolnění s námi při další internetové hře.

Všechny podstatné informace nejdete v níže připojeném odkazu článku:

„Pozvánka a pravidla soutěže Mezinárodní dáma v lockdownu 2021“

Začínáme už 28.4.2021 ve 20:00 hod!

Těšíme se na Vaší početnou účast! Ať nám ty poslední dny „locku“ společně co nejrychleji uplynou!

Trenéři Iva a Jarda

Odkaz na celý článek: „Pozvánka a pravidla soutěže MD v lockdownu 2021“


3. hra: „Hledáme správné heslo“ – 26.4.2021 ve 21:00 hod začínáme první nápovědou!

Nezapomeňte sledovat každý týden jednu naší nápovědu, ať máte šanci vyhrát!

1. termín pro otvírání schránky a příjem přihlášek bude zveřejněn cca za 3 až 4 týdny a je pravděpodobné, že si schránku budete moct vyzkoušet osobně v naší Klubovně! Pokud nám pandemie Covidu-19 ještě nedovolí, tak otvírání Kryptexu bude probíhat jako v předchozích dílech off-line.

Těšíme se na Vaši účast ve třetí hře a přejeme všem hodně štěstí ve hře!

Pravidla i návod do soutěže najdete níže na této stránce.


Slovní Poker on-line – pravidla hry

Dne 7.1.2021, čtvrtek, v 19:00 hod začínáme hru Slovní poker On-line. Následně pokračujeme každé pondělí a čtvrtek ve stejnou dobu.

Hráči, kteří mají zájem se zúčastnit hry se předem přihlásí na e-mail: sdszs@seznam.cz  a to nejpozději do 4. ledna 2021 pondělí.

Slovní Poker se bude hrát na celkem 10 partií u jednoho stolu – tzv. hra. Během hracího večera se odehrají cca 1 – 2 partie.

 Jedna hra se stejnými hráči u stolu se nazývá HRA.

 Jedna HRA se sestává z celkem 10 partií.

 Jedna partie má 4 fáze:

– začátek
– 1. kolo
– 2. kolo
– konec a vyhodnocení

Začátek:

V den hry v 19:00 hod. bude přihlášeným hráčům zaslán kontaktní e-mailová zpráva s požadavkem na potvrzení zájmu o hru.

Následně krupiér oznámí celkový počet aktivně přihlášených hráčů do hry, provede případně jejich vylosování do maximálního počtu 5 hráčů u stolu, sdělí jejich jména, aby hráči věděli kdo u stolu je jejich soupeř a zahájí hru tak, jak je popsána ve stručných propozicích hry Slovní Poker on-line.

Po celou dobu průběhu partií by hráči neměli vypínat počítače či odcházet od nich.

Hra je koncipována jako on-line a jednotlivé prodlevy mezi zasíláním e-mailových zpráv by měl být pokud možno co nejkratší.

Hráči vzájemně nebudou znát písmena rozdaných karet. Naopak písmena hozená na kostkách jsou v dané partii pro všechny stejná.

Slovo:

Hráč má za úkol, pokud chce dosáhnout co nejlepšího výsledku a rozehranou partii vyhrát, z písmen na aktivních kartách v ruce a z písmen hozených na kostkách složit pokud možno co nejdelší slovo s co nejvyšším bodovým ziskem. Písmena na kartách mají své bodové hodnocení, stejně tak i znak pro háček nebo čárku nad písmeno, které tvoří samostatnou kartu. Pokud hráč má kartu s písmenem „S“ a chce složit příkladně slovo šíp, musí mít v ruce karty: S, P, háček, čárku.

S + háček vytvoří písmeno Š, písmeno I použije z některé kostky pokud padlo a to musí doplnit o čárku z karty tak, aby slovo bylo ve spisovné formě. Pokud na kostkách najde písmeno „Y“ své slovo může prodloužit do slovního tvaru: „ŠÍPY“, čímž získá víc bodů.

Jaká slova se počítají?

Slovo musí být ve spisovném tvaru českého jazyka. Nelze použít citoslovce, jakékoliv zkratky a slova v cizím jazyce, vyjma slov počeštěných, běžně užívaných v českých médiích nebo slov již zdomácnělých třeba jako slovo video, metro apod. Slova lze použít v jakémkoliv pádě, rodě, osobě, číslu, čase i způsobu. Lze použít podstatná jména, slovesa, vlastní jména, zeměpisné názvy, obecné názvy zvířat a rostlin, astronomických těles i jmen pohádkových a mytologických postav z bájí či pověstí a to ve formě originální nebo v počeštěné, příkladně: Hercules, Héraklés nebo Herkules.

Pozor!: Písmeno „ch“ je na jedné kartě s hodnotou 5 bodů a v balíčku karet Slovního Pokeru je najdeme celkem 2x.

Důležité upozornění: Karty pro hru „Slovní Poker“ nejsou totožné ani zaměnitelné s kartami hry Syllabatim!

Výhra:

Hráč má do začátku každé hry o 10ti partiích u stolu na svém kontě krupiérem přiděleno 100 pokerových bodů!

Hráči pošlou krupiérovi své nejdelší vytvořené slovo, které složili z jedné až pěti  aktuálních karet (souhlásek) v ruce a z jedné až pěti samohlásek uvedených na kostkách. Hráč s nejvyšším bodovým ziskem za složené slovo získá celý vklad banku z dané partie. Pokud se najde víc hráčů, kteří mají stejné skóre, pak vklad z banku se rozdělí mezi ně rovným dílem.

Pozor!: V případě rovnosti součtu bodů za vytvořené slovo nerozhoduje ani vyšší počet karet ani vyšší počet kostek, ze kterých bylo slovo složeno!

Hráči se formou zprávy od krupiéra dozví okamžitý podrobný výsledek všech aktivních hráčů právě skončené partie.

Písmena na kartách i kostkách mají své bodové hodnoty. Krupiér vám při zasílání písmen z karet i písmen z kostek bodovou hodnotu oznámí. Je však dobré si písmena a jejich bodové hodnocení poznamenat.

Pro kontrolu si můžete bodové hodnoty a četnost karet v balíku originálního Slovního Pokeru ověřit na stránkách SDSZS.cz v záložce: Pravidla her – karetní hry – Slovní Poker, kde na konci pravidel najdete přehled karet s bodovým ohodnocením jednotlivých písmen a znaků.

Vklady a povinné sázky do banku:

Se řídí pravidly uvedenými ve „Stručných propozicích hry – Slovní Poker on-line“.

Přehled a celkové průběžné pořadí hráčů:

Aktuální bodový stav kont jednotlivých hráčů bude pravidelně 1x týdně aktualizován formou přehledné tabulky, umístěné na stránkách SDSZS.CZ v nabídce: „Slovní Poker on-line – celkové výsledky“. Čím více her (partií) se hráči zúčastní, tím větší naději mají na celkové vítězství v soutěži Slovní Poker on-line.

Stránka soutěže Slovní Poker on-line

Za organizátora hry Slovního Pokeru

Jarda + Iva


Nová soutěž „Hledáme správné heslo“

Vážení přátelé a členové klubu Společenství duševních sportů, z.s., milí hráči,

máte rádi záhady, hádanky či tajenky? Zdá se Vám přetrvávající pandemie Covid-19 a s ní související vládní opatření, která nás stále nechtějí opustit, nudná a příliš dlouhá? Pokud si nad šiframi a hádankami rádi lámete hlavy, nabízíme Vám účast v naší nové internetové soutěži s názvem: „Hledáme správné heslo“.

 Co ke hře budete potřebovat?
Ke hře prakticky skoro nic zvláštního potřebovat nebudete. Nejdůležitější je připojení k internetu. Pak už jen velkou dávku trpělivosti, přemýšlivého ducha, nadšení, papír, tužku, případně diktafon či chytrý telefon, do kterého můžete postupně nahrávat a ukládat své hlasové poznámky nebo vzkazy.

V čem hra „Hledáme správné heslo“ spočívá?
Jednou za týden na našich stránkách SDSZS.CZ, v nové záložce s názvem: „Soutěž – Hledáme správné heslo“, zveřejníme jednu indicii či nápovědu. Takové Vás, při jejich pravidelném pozorném sledování a skládání dohromady, postupně dovedou až ke správnému řešení nebo třeba i k několika různým variantám řešení. Výsledkem Vaší snahy bude uhádnutí správného pětimístného hesla!

Jak takové heslo, co hledáte, má znít?
Tím jediným správným heslem bude vždy šifra složená z pěti písmen české abecedy, bez použití diakritiky. Slovo se však může vyskytnout v jakémkoliv slovesném tvaru, pádu, čísle, rodu, osobě nebo času, a to vše pouze vždy ve tvaru spisovné češtiny.

Heslo nebude tvořeno v cizím jazyce, nebude obsahovat číslo, předložku, příslovce, spojku či citoslovce, nebude tvořeno zkratkou. Může být však jazykově „zdomácnělé nebo počeštěné“, příkladně třeba slovo „video“. Heslo tedy bude vždy jen na 5 písmen, přičemž souhláska „ch“ je tvořena 2 písmeny „C“ a „H“!

Heslem může být jakékoliv jméno či příjmení osoby, jméno zvířete, název věci, název rostliny či zeměpisného místa, název pracovní, vědecké či umělecké činnosti, povolání, záliby, sportu a podobně, které bude nějakým způsobem s uvedenými nápovědami významově, obsahově nebo příběhově spojené či přímo související, podobně jako ve slavné TV soutěži Pevnost Boyard, ve které správně zvolené heslo umožnilo soutěžícím přístup do místnosti s pokladem. My Vás nebudeme nutit lézt mezi pavouky a hady, šplhat, prolézat bludiště či opičí stěny, běhat po provazech, skákat do hlubin, potápět se či rovnat své síly s různými zápasníky v čemkoliv. V naší nové Klubovně na Smíchově, v pomyslné pokladnici, bude pro Vás připravena „tajná schránka“, zvaná Kryptex!

Slovo či více slov, na které v souvislosti s logickými nápovědami postupně přijdete, a o kterých si budete myslet, že by mohly být tím správným finálním heslem, budete moci na schránce – Kryptexu od Mistra Leonarda da Vinciho vyzkoušet a pokusit se jej otevřít!

Musíme Vás však předem upozornit, že slovo tvořící heslo nebude obsahovat „české háčky ani čárky nad písmeny“! Mistr Leonardo, když stvořil Kryptex, naší „květnatou českou abecedu“ neznal. Takže, příkladně místo slova – láska nebo laská, zadáte na schránce kombinaci pěti písmen – laska. V případě úspěchu a prolomení šifry, vám schránka vydá ukrytý svitek s názvem pokladu – resp. názvem věcné ceny, kterou jako vítěz od nás, se slavnostní poctou, získáte.

 Co pro to udělat, abyste se do soutěže mohli zapojit?
Do soutěže „Hledáme správné heslo“ se můžete zapojit prakticky kdykoliv. Je určena pro všechny ve věku od 9 – 99 let! Ale pozor! Zveřejněné nápovědy na našich stránkách nebudou přístupny napořád. Nápovědy starší 7 dnů ze stránek nadobro zmizí. Všech indicií, souvisejících k jednomu heslu, bude zveřejněno dost, nikdy však víc jak 13! Pokud nějakou nápovědu nestihnete, nevadí, budete mít k dispozici následující, avšak práce bude pro luštitele o něco těžší. Vaše tipy na správná hesla nebudeme průběžně vyhodnocovat ani telefonicky či e-mailem posuzovat. Správnost hesla si vyzkoušíte na Kryptexu sami přímo u nás v Klubovně nebo výjimečně při některém klubovém setkání Deskovek u Vás ve středisku, kam Vám Kryptex rádi přivezeme s sebou, abyste se mohli pokusit o své štěstí!

Kdy začínáme?
První nápovědu k soutěži „Hledáme správné heslo“ zveřejníme již 4.1.2021! Nápověda bude na našich stránkách poskytnuta po již zmíněnou dobu 7 dnů. Po uplynutí této doby nápověda ze stránek zmizí a nahradí ji nápověda nová, vzestupně číslovaná. Pokud takovou indicii promarníte, nedá se nic dělat. Znovu už nebude nikdy zobrazena, a to ani na vyžádání!

Jak bude vyhlášen termín k pokusům o otevření schránky v Klubovně?
Kryptex si můžete přijet osobně vyzkoušet otevřít k nám do Klubovny na Smíchově v předem vyhlášeném termínu. Termíny pro takové setkání za účelem pokusů o otevření schránky vyhlásíme vždy jednou nebo 2x za měsíc v dostatečném časovém předstihu na našich internetových stránkách.

Pokud si budete chtít zkusit schránku otevřít, je třeba se předem na takovém postupu s námi dohodnout prostřednictvím e-mailu na adresu: sdszs@seznam.cz

V případě, že Klubovna na Smíchově bude již fungovat v pravidelném provozním řádu, tedy v běžném režimu bez nějakých proti-pandemických omezení, pak možnost pokusit se otevřít Kryptex bude umožněn soutěžícím pravidelně 1x týdně nebo i při vybraných herních či turnajových dnech, při společných setkáních nebo při sportovních či kulturních akcích. Informace bude v pozvánkách na takové společné akce určitě zmíněna.

Termíny běžného provozu Klubovny ani termíny našich výjezdních aktivit, s ohledem na doposud trvající proti-pandemická opatření a nouzový stav, zatím z pochopitelných důvodů neznáme a nemůžeme nyní ani naplánovat.

Jak bude otvírání Kryptexu probíhat?
Každý z přítomných účastníků soutěže má možnost vyzkoušet max. 5 různých kombinací po sobě. Následuje pak možnost 5 pokusů dalšího účastníka. Soutěžící se pokusí o prolomení hesla schránky v pořadí tak, jak se do Klubovny v den „Otevírání Kryptexu“ dostavili. Pokud se nikomu z účastníků nepovede schránku ten den otevřít, bude hra pokračovat v hledání správného hesla formou nově zveřejněných nápověd. Nápověd může být zveřejněno maximálně 13. Pokud se povede schránku otevřít některému účastníkovi soutěže dříve, s pomocí menšího počtu zveřejněných nápověd, bude následně vyhlášena další hra. Za každý pokus o zadání jednoho hesla bude soutěžícímu zúčtována částka 10,- Kč, splatná před pokusem o zadání hesla na Kryptexu a pokusem o jeho otevření. Pokud někdo bude chtít vyzkoušet 5 nebo i více hesel, připraví si příslušný počet korun podle počtu zamýšlených pokusů. Pokud se vystřídají všichni přítomní hráči a vyčerpají svých prvních 5 pokusů, lze proces od prvního příchozího ještě jednou ve stejném rozsahu zopakovat. Veškeré finanční prostředky, které se takto podaří soustředit, budou použity na provoz spolku Společenství duševních sportů, z.s.

Jak pravidelně vyhodnocujeme hru?
Máme to jednoduché! Jak bylo již zmíněno, průběžně nic nevyhodnocujeme! Pouze v předvečer zahájení internetové hry 3.1.2021 uložíme, za dozoru ctihodného svědka, do Kryptexu svitek s názvem pokladu – ceny pro vítěze a do obálky pak zapečetíme tajné heslo k jeho otevření. Dál už jen na web postupně budeme zadávat indicie, které by měly toho nejrychlejšího a nejlepšího ze všech „šifrologů“ dovést až k otevření Kryptexu a tím i k zajímavé výhře!

Mohu se do soutěže zapojit dodatečně? A jak to bude probíhat, když jsem nevidící?

Do soutěže se lze zapojit kdykoliv bez ohledu na věk i zrakovou kondici. Nápovědy budou na webu srozumitelně uvedeny tak, aby je mohlo čtecí zařízení Vašeho PC bez potíží přečíst. Nutno však vzít na zřetel, že nápovědy, které v rámci hry již proběhly, se na stránkách nebudou již nikdy opakovat!

Pokud přijedete k nám do Klubovny v termínu určeném pro „Otevírání Kryptexu“, stačí mít s sebou zapsaná či hlasově zaznamenaná slova o pěti písmenech, o kterých se domníváte, že jsou to možná hesla k otevření. Na Kryptexu je za Vás, při Vaší osobní účasti a našeho dozoru, odzkouší Vámi pověřená osoba. Své tipy na heslo však nikdy nikomu nesdělujte! Ulehčili byste tak práci svým soupeřům!

Co když je heslo správné, ale schránku se mi přesto nepovede otevřít?
V takovém případě Vás upozorníme, že heslo je správné. Připravíme zapečetěnou obálku s heslem pro případnou kontrolu – autorizaci vítěze a ponecháme Vám možnost nastavit kód na schránce znovu tak, aby se Kryptex bez problémů otevřel a vydal své tajemství.

 Kdy hra končí?
Hra skončí otevřením Kryptexu a slavnostním předáním pokladu – věcné ceny vítězi.

Termín zahájení soutěže je naplánován 4.1.2021 ve 21:00 hod. na stránkách SDSZS.CZ záložka soutěž „Hledáme správné heslo.“ V tento čas bude zveřejněna první indicie první hry!

Pokud správné heslo, přes veškeré uvedené nápovědy, nikdo neodhalí a schránku tak neotevře ani do 31.3.2021, soutěž bude znovu zahájena druhým kolem dne 4.4.2021 ve 21:00 hod. s novým heslem, novými nápovědami a s novým pokladem! Druhé kolo soutěže skončí nejpozději k 30.6.2021, tedy za předpokladu, že nikdo správnou šifru do té doby neuhodne. Další kola nejsou nyní naplánována.

 Proč se zapojit do hry „Hledáme správné heslo?“
Přemýšlení, hledání všemožných odpovědí na různé otázky, vynalézavost, myšlení, tvořivost, zručnost, sport, věda, komunikace, technika, lety do vesmíru… to vše udělalo lidstvo moderním lidstvem, přičemž mozek je stále ta nejsložitější a současně nejgeniálnější věc, kterou máme k dispozici. Neměli bychom ho nechat jen tak zahálet. Kombinační hry, karetní akce, křížovky, sudoku, dovednostní soutěže jsou sice fajn, ale někdy je také moc fajn si pohodlně sednout do křesla či odložit své tělo na pohovku, jen si tak lehce popřemýšlet…  prolomit „jednoduchou tajnou šifru“, následně získat věcnou cenu a udělat si při tom s kamarády a s přáteli báječný výlet do Prahy, na Smíchov, do Zborovské…. A to je celkem dobrý nápad i důvod… nebo snad ne?

Stránka soutěže „Hledáme správné heslo“

Těšíme se na Vaši účast a přejeme hodně úspěchů ve hře!


PF 2021

Vážení členové spolku Společenství duševních sportů, milí hráči, přátelé,
dovolte nám touto cestou Vám všem i Vašim nejbližším popřát klidné a pohodové prožití Vánočních svátků, veselého Silvestra, pevné zdraví, štěstí, mnoho úspěchů v novém roce a především spoustu neobyčejné trpělivosti do roku 2021.
Pevně věříme, že se všichni opět budeme moci sejít a věnovat se všem oblíbeným deskovým i karetním hrám.
Doufáme, že se tak stane opravdu po Novém roce, co nejdříve, kdy nás koronavirus „taktně společensky“ již snad definitivně opustí!
Určitě je to naše největší přání ze všech, co máme do příštího roku – roku 2021!
Jaroslav + Iva Slaninovi – trenéři a instruktoři deskovek.

„Simultánka Off-line 2020“

Vážení přátelé a členové klubu Společenství duševních sportů, z.s., milí hráči,

protože stále přetrvávající pandemie koronaviru Covid-19 a s ní související vládní opatření se zdají být pro každého z nás už příliš dlouhé, nabízíme Vám účast v internetové soutěži v brazilské dámě – simultánka s trenéry off-line, tedy „Simultánka Off-line 2020“.

 V čem to spočívá?

Ke hře budete potřebovat šachovou desku 8×8 polí, nejlépe notifikačně označenou, tedy: sloupce A – H a řady 1 – 8. Dostatečný počet kamenů 12 černých a 12 bílých, a dále pak dámy nebo zástupné figurky těchto dam v počtu 3 – 4 ks od obou barev. Hrajeme dle oficiálních pravidel brazilské dámy. Kdo si ji už nepamatuje, určitě si rád osvěží svou paměť na našich stránkách v záložce „Návody a pravidla her“.

 Co proto udělat, aby jste se do soutěže mohli zapojit?

Nejpozději do 25.11.2020 na náš e-mail sdszs@seznam.cz zašlete svou přihlášku. Stačí uvést jméno (nejlépe svoji přezdívku z letní internetové soutěže) pokud budete hrát sami nebo jméno či název skupiny pod kterou budete hrát a o tazích se s kamarády radit. Skupiny? Ano, jedna partie = trenéři Deskovek versus hráč či hráči na druhé straně desky! Pevně věříme, že vašimi kamarády se nestanou různé počítačové programy dámy a všichni budou hrát čestně a sportovně!

Jak bude nastaveno bodování?

Partií můžeme sehrát několik. Platí však, že rozehrána může být v jednom okamžiku je jedna partie: trenéři deskovek Iva a Jarda proti jednomu hráči nebo koalici hráčů u jedné desky, kteří se o svém společném tahu mohou poradit. Pokud hráč hraje v nějaké koalici, může současně rozehrát i jednu partii sám za sebe. V takové si však musí poradit sám! Pak je třeba tuto informaci uvést v e-mailu, a to kvůli rozlišení v partiích, pokud z jedné e-mailové adresy odpovídá hráč na více jak jednu rozehranou partii.

Vítěz partie bere 3 body. Za remízu si oba tábory připíší do tabulky 1 bod a hráč či koalice si v každém případě připisuje ještě jeden bod za odehranou (dokončenou) partii.

Kdy začínáme?

Zahájení „Offline simultánek“ plánujeme na 27.11.2020. Začínáme bílými. Náš zahajovací tah vám zašleme do e-mailu nejpozději do 20:00 hod. Pak jste na řadě vy. Máte čas na rozmyšlenou. Svůj jeden tah nám jako odpověď posílejte na e-mail ve formátu klasického zápisu: název partie (příkladně: Trenéři – Česká Lípa, číslo tahu v pořadí, výchozí pole a pole kam se figura posunula (příkladně: tah 3. f6-e5 nebo v případě skoku: tah 11. f6xd4.)

Jak pravidelně vyhodnocujeme hru a provedené tahy?

Vaše tahy vyhodnotíme nejpozději každé pondělí, středu, pátek a v sobotu vždy ve 20:00 hod. Pokud do té doby nedostaneme vaší odpověď s jedním provedeným tahem, nic se neděje. Vaše zpráva bude vyhodnocena ihned v nejbližším následném termínu.

 Co když se mi rozehraná partie rozsype?

Nebo čtyřnozí asistenti si s figurkami začnou hrát sami?
Opět se nic strašného neděje. Po každých pěti odehraných tazích vám zašleme aktuální rozestavení figur na desce vaší partie pro případnou kontrolu jako zápis a současně i poslední známou pozici na desce jako obrázek.

Mohu se do soutěže zapojit dodatečně?

Určitě ano. Do soutěže se lze zapojit kdykoliv. Nutno však vzít na zřetel, že úvodní partii s novým hráčem/koalicí začínají trenéři Deskovek s bílými kameny!

 Kdy partie skončí?

Hra končí dle pravidel brazilské dámy, tedy výhrou, remízou nebo prohrou/vzdáním se soupeři. Čas v tomto případě nemá opodstatnění. Platí však, že čím víc partií hráč / koalice hráčů odehrají, tím víc bodů budou mít připsáno do celkové tabulky na konci soutěže:  Simultánka Offline 2020/2021.

Pozor však, nelze remízu soupeři nabízet hned po prvním odehraném tahu! Každý hráč/koalice by měl odehrát v partii alespoň 15 tahů. Navíc jeho soupeř nemusí nabízenou remízu okamžitě přijmout, pokud je přesvědčen o tom, že má dostatek materiálu a slušnou pozici na desce vedoucí k jeho vítězství.

Případná vynucená remíza se řídí pravidly pro brazilskou dámu. Taková přichází v momentu, kdy obě strany disponují tak malým/vyrovnaným počtem materiálu, že ani jedna ze stran již nemůže kombinačně vyhrát.

 Kdy soutěž končí?

Simultánka Offline 2020 poběží od zahájení 27.11.2020 do té doby, dokud budou rozehrány nějaké partie. Vyhodnocení tabulky ze známých výsledků (jen z dokončených partií) bude oznámeno ke dni 30.4.2021 a dále pak k 30.6.2021.

 Proč se zapojit do hry Simultánka Offline 2020 a co můžu vyhrát?

Asi takto, program simultánka je v současné době jediný dostupný způsob jak si s námi – trenéry Deskovek můžete zahrát zajímavou hru – Brazilskou dámu a připravit se tak na nové soutěže ligy, osvěžit si svou paměť a případně se zdokonalit ve hře. Na vítěze čeká zajímavá cena, obdobně jako v turnajích LIGAN/LIGAS. V neposlední řadě jde především o zábavu i hráčské napětí ze hry všech přátel Deskovek co nemají možnost, v této podivné pandemické době, mezi sebou změřit síly osobně. Je to tedy na Vás! Těšíme se na přihlášky. Hrajte s námi!


Do odvolání odkládáme veškeré akce spolku Deskovek

Na základě Usnesení vlády ČR ze dne 9.10.2020 a na základě vládního nařízení, vydaném v rámci nouzového opatření proti šíření koronaviru, v období od 12.10.2020 odkládáme až do odvolání veškeré, v programech uvedené, akce klubů Deskovek, pořádané naším spolkem Společenstvím duševních sportů, z.s. ve všech odbočkách SONS a TyfloCenter.
Současně též odkládáme připravovaný turnaj Mistrovství České republiky v karetní hře Syllabatim, který se měl konat v sobotu 21.11.2020. Náhradní termín pro konání mistrovství ČR bude stanoven a včas zveřejněn až na základě nových, aktualizovaných protikoronavirových a dále souvisejících opatřeních, vydaných Vládou ČR.
O dalším vývoji situace a o obnovení aktivní činnosti Spolku SDS budete informování na našich internetových stránkách, případně telefonicky nebo formou e-mailového sdělení.
Případné telefonické či písemné dotazy Vám rádi zodpovíme.
Děkujeme všem hráčům i členům našeho Spolku za pochopení a pevně věříme, že se k hracím deskám i kartám opět brzy ve zdraví všichni sejdeme.
Předseda Společenství duševních sportů, z. s.
Jaroslav Slanina