Aktuálně

Pozvánka na 2. ročník Mistrovství ČR 2024 v karetní hře Syllabatim:

Akce po oba dny proběhne v Pobytovém rehabilitačním a rekvalifikačním středisku pro nevidomé na Dědině o.p.s., Šmolíkova 1, Praha 6 – Ruzyně.
Veškeré Vaše dotazy, pokud máte zájem a napíšete nám, Vám rádi zodpovíme prostřednictvím našeho e-mailu:
sdszs@seznam.cz

Závazné přihlášky do turnaje s uvedením jména, příjmení, označení zrakové vady ve formátu vidící/nevidomý/slabozraký a telefonního kontaktu lze učinit kdykoliv, nejpozději však do 25. dubna 2024 pouze písemnou formou na uvedený e-mailový kontakt organizátora soutěže. Přihlášky vám můžeme potvrdit pouze do naplnění počtu účastníků v rámci kapacity turnaje. Startovné činí 400,- korun a je splatné do 30. dubna na účet spolku.

Pro mimopražské hráče lze zajistit placené ubytování ve středisku. Cena za ubytování se řídí platným ceníkem střediska. Strava (2 obědy, večeře a snídaně) v celkové částce cca 300 korun na 1 osobu a celý turnaj je hrazena účastníky. Bohaté občerstvení a nápoje pro hráče i doprovod nevidomých jsou po celou dobu turnaje zajištěny v rámci startovného. Nehrající doprovod startovné neplatí.

Pod pozvánkou najdete odkazy na dokumentaci a podrobné informace týkající se tohoto významného turnaje. Prosíme, věnujte pozornost souborům ve formátu doc., které Vám mnoho případných otázek zodpoví.
Turnaj je určen hráčům, kteří se seznámili s pravidly hry Syllabatim, v případě nevidomých hráčů je vyžadována pokročilá nebo ještě lépe dokonalá znalost braillova písma, a dále pak uživatelská znalost pravidel mluvnice českého jazyka.

Těšíme se na Váš zájem, dotazy, přihlášky a především účast.
Syllabatimu zdar a odvážným účastníkům zvlášť!
Za spolek SDS, z.s.,
Jaroslav Slanina

Propozice turnaje
Herní řád mistrovství
Pravidla pro sestavování slov

Kvalifikace na Mistrovství ČR 2023 v královské dámě
– ohlédnutí za průběhem a výsledky

Letošní soutěži „Mistrovství ČR 2023 v královské dámě“ předcházelo několik tradičních kvalifikačních turnajů. Ten první se odehrál hned začátkem září v TyfloCentru Plzeň.

Lenka Potůčková s kolektivem střediska uspořádala báječnou akci, ze které vzešli 4 jistí účastníci finále. Přihlásilo se 8 hráčů. Radek Baštář, loňský mistr, však mezi nimi chyběl. Určitě v době konání mistrovství, všichni drkotaje zuby pražskou zimou, budeme Radkovi jemně závidět jeho grilování se u moře s ledovými drinky v ruce, obklopen arabskou kulturou a krásami tamních pláží. Pevně věříme, že si na nás v tom prosluněném Egyptě, třeba na výletu mezi pyramidami, alespoň na chvilku vzpomene. Vždyť první zmínky o hře podobné dámě pocházejí právě ze starodávného Egypta.

Ale vraťme se do útulného TyfloCentra v Plzni. Díky velkému počtu zájemců, se hráči rozdělili do dvou skupin. V první skupině se nejlépe vedlo Janě Škribové a Lence Potůčkové. Obě shodně v bitvách nasbíraly 4 body! Jaromír Tichý a Jiřina Hodková vytěžili po dvou bodech. Ve druhé skupině zabodovali Jiří Holzinger a Hana Dostálová. Každý získal po 4 bodech. Pavel Klich a Irena Brichzínová získali po dvou bodech. V Praze ve finále se tedy setkáme s Janou, Lenkou, Jirkou a Irenkou. Původně postupující Hana přenechala své startovní místo Irence. Určitě se na všechny moc těšíme.

V Praze proběhly kvalifikace dokonce dvě. Na podnět Helenky Škramlíkové, několikanásobné mistryně ČR v různých variantách dámy, proběhla soutěž „Dědina – Ciolkovského“. S ohledem na dostupnost místa a pracovnímu vytížení přihlášených účastnic, soutěž nakonec proběhla v prostorách Klubovny SDS na Smíchově, nikoliv na Dědině, jak bylo původně organizátorkou oznámeno. Do kvalifikačních bojů o finále nastoupily dámy: Helena Škramlíková, Jana Richterová, Marie Černá a Eliška Dvořáková. Žádný muž z jejich okolí nenašel odvahu s nimi za deskou poměřit své síly a um! V přívětivém a pohostinném prostředí Klubovny se strhl velký „herní masakr“. Hned v úvodním kole Jana porazila překvapenou Helenku a Maruška si vítězně poradila s Eliškou. Ve druhém kole si Eliška spravila chuť vítězstvím. Janu, která se ještě patrně opájela nečekaným vítězstvím nad „mistrovou“, tak Eliška dokonale v euforii přizemnila. Marie v herním souboji překvapila všechny kolem a dokonce snad i sama sebe. Soustředěným výkonem dotáhla druhou partii s Helenou v napínavé koncovce do vítězství. Třetí kolo Marie nenechala nikoho na pochybách, že dámu umí. S Janou si hravě dvoubodově poradila i v závěrečné partii místní kvalifikace. Srdnatě a neohroženě hrající Eliška ještě v závěru soutěže ukořistila dva body na „mistrové“, čímž bylo další překvapení na světě. Helenka tedy v soutěži vyšla naprázdno. Suma sumárum do pražského finále mohla postoupit jen jedna z přítomných hráček. Helenka se do postupového klíče nepočítala. Divoká karta je cenný artikl! Velká škoda, že se neúčastnil nějaký statečný muž, který by tak zvýšil počet postupových míst, neboť dámy by si za své výkony zasloužily postoupit opravdu všechny! V Praze se tedy budeme těšit na Marii Černou. Ale poděkování a především gratulace za předvedené výkony patří všem přítomným dámám.

Česká Lípa si kvalifikaci pro své hráče také zorganizovala hned v úvodu září. Do soutěže se přihlásilo 8 hráčů. Díky tomuto počtu byly ve hře 3 postupová místa ze šesti, neboť Zuzana D. a Fanda s divokými kartami se do postupového klíče nezapočítávali. Průběh a napínavost jednotlivých partií sice přesně nevíme, ale tabulka nám jasně prozradila, kdo z přítomných účastníků se může těšit na velké finále v Praze.

Soutěž o cestu na Dědinu suverénně vyhrála Zuzana Lehká (Jandová). Její konto nedoznalo ztráty, a tak 14 bodů je totální, drtivý výsledek! Po delší odmlce se za dámovou desku vrátila Jaroslava Hudečková. Dařilo se jí velmi dobře a s 12ti body obsadila druhé postupové místo. Tomáš Resl je znám svými rozvážnými rozjezdy. Samotný závod proplul v poklidném tempu a v Praze jej také uvidíme. Martin Straka sice skončil těsně pod pomyslnou postupovou čarou, ale vzhledem k tomu, že jeho výkon byl statečný, byl radou rozhodčích navržen za náhradníka finálové soutěže. Je tedy celkem možné, že v Praze si zahraje na úkor některého z hráčů, kteří se neposlední chvíli omluví či do Prahy z nějakého důvodu na finále nedorazí. Gratulujeme! Bez bodu skončili Marie Černá a p. Smeták. Ovšem prvně jmenovanou to prakticky nemusí mrzet.

Ve středisku na Dědině proběhla kvalifikace ve dvou skupinách. Účast byla početná. Ve skupině „A“ bojovali Helena Škramlíková, Jožko Budzák, Lukáš Uher a Petra Dienerová. Jelikož Helena ani Jožko se do klíče, díky divokým kartám nepočítali, o postupujícím se „de facto“ rozhodlo jen mezi Petrou a Lukášem. V napínavé koncovce uspěl Lukáš. Gratulujeme Luky! Petra to bude muset zkusit zase někdy příště. Skupinu vyhrál Jožko se 6ti body, kdy si v neméně napínavé koncovce partie poradil s Helenkou. Helenka tak ve skupině obsadila stříbrné místo.

Kvalifikační skupina „B“ byla mnohem napínavější. Snad trochu na škodu soutěži i jednotlivcům může být odmítnutá účast některých hráčů – klientů střediska, kteří královskou dámu jinak celkem dobře umí a pravidelně ji s námi trénovali. Asi zapracovala lenost nebo podzimní únava po náročném a dlouhém létu. Naopak velkou radost máme z nových tváří Deskovek. Marie Nikola Štefanová, plná energie a nadšení, vlétla do Deskovek jako rozjetý vlak! Pravidla dámy si během pár chvil velmi dobře osvojila. Princip hry na první dobrou pochopila. Taktiku strategie ještě do finále určitě vypiluje. Skupinu „B“ ovládla Lenča Čermáková s 10ti body, tedy s plným ziskem! Nikola ukázala, že se stačila královskou dámu naučit velmi dobře a skončila s 8mi body na druhém postupovém místě. Irena Honzíková pro nemoc nedorazila. Ztratila tak všechny možné body. Pepa Drlička, gentleman Deskovek, pomohl týmu Dědiny svou účastí, získal 4 body. Vojta Jirák bojoval statečně. 6 bodů mu vyneslo místo finálového náhradníka. Dummy do hry, při ohlášené účasti 5ti hráčů, nevnesl do tabulky nic jiného než své body, které spravedlivě všem účastníkům v „B“ rozdal.

Jiné kvalifikace se neodehrály. Možná příště se sejdeme zase s dalšími novými zájemci, což by bylo pro hru dámy a Deskovkové hry obecně velmi dobře. Gratulujeme všem postupujícím hráčům i náhradníkům. Těšíme se na všechny v pražském finále MČR 2023 v královské dámě ve středisku na Dědině.

Za spolek Společenství duševních sportů, z. s.
a organizátora soutěže,
Ivana Slaninová, Jaroslav Slanina

V Praze dne 23.9.2023


Pozvánka do soutěže MČR 2023 v královské dámě

Vážení přátelé, milí hráči,
dne 14. a 15. října 2023 nás čeká MČR v královské dámě.
Jako obvykle tomu budou po celé září předcházet místní kvalifikační turnaje hráčů na pobočkách SONS, TyfloCentra a ve středisku na Dědině. Pevně věříme, že všichni co mají zájem o hru, se kvalifikačních partií zúčastní. Ti nejlepší, dle podmínek kvalifikace, postoupí do pražského finále, které proběhne
v rehabilitačním a rekvalifikačním středisku pro nevidomé na Dědině. Seznam přímo postupujících hráčů do finále je uveden v příloze.
V přílohách této pozvánky taktéž najdete všechny důležité informace podrobně.
Prosíme tedy, věnujte pozornost přiloženým souborům v PDF formátu.
Do konce srpna nám prosím písemně oznamte na e-mail: sdszs@seznam.cz
jména hráčů, kteří se do kvalifikace za Vaší odbočku/středisko přihlásili a jméno manažera místního kvalifikačního turnaje, kterého jste si zvolili.

Děkujeme za spolupráci.
S pozdravem a přáním pohodového zbytku prázdnin všem,
za spolek SDS, z.s.
Jaroslav a Ivana Slaninovi


Zlatý Pohár Prahy (GCP) ve Slovním Pokeru

Vážení přátelé, milí hráči,
věříme, že Velikonoce jste si náramně užili a chvíle pracovního volna Vás dokonale osvěžily.
Náš program Deskových her ve školní sezóně 2022 – 2023 zakončíme plánovaným Zlatým Pohárem Prahy (GCP) ve Slovním Pokeru dne 20. – 21. května 2023 ve středisku pro nevidomé na Dědině.
Děkujeme všem, kteří se nám do soutěže již závazně přihlásili.
Hráči, kteří si s námi sázkovou karetní hru Slovní Poker ještě nevyzkoušeli, mají poslední šanci v následujících termínech:
– 18. 4. 2023 (úterý) 14 – 16:00 hod., středisko TyfloCentrum Plzeň, nutné se předem objednat,
– 19. 4. 2023 (středa) 15 – 18:30 hod., středisko pro nevidomé Dědina, přípravný turnaj/hra pouze pro klienty střediska,
– 20. 4. 2023 (čtvrtek) 15:30 – 19:00 hod. Klubovna SDS na Smíchově, nutno se předem objednat na čísle 604 616 601 Jaroslav Slanina
– 21. 4. 2023 (pátek) 10:00 – 15:00 hod. Deskové hry, oblastní odbočka SONS Česká Lípa, pro členy SONS Česká Lípa a pro předem objednané hráče deskových her.
Hráči, kteří od nás neobdrželi divokou kartu nebo si s námi hru Slovní Poker osobně nevyzkoušeli, případně se ani nezúčastní některého z posledních přípravných turnajů nebo her Slovního Pokeru, nemůžeme, bohužel, do pražského finále zařadit.
Pražské finále má kapacitu max. 24 hráčů

Za organizátora turnaje GCP – Jaroslav Slanina, spolek Společenství duševních sportů, z. s.

tel. 604 616 601
email: sdszs@seznam.cz


Kvalifikací pro MČR 2023 v brazilské dámě

Vážení přátelé, milí hráči,
děkujeme vám za přihlášky do soutěže místních kvalifikací pro MČR 2023 v brazilské dámě.
Kvalifikace proběhnou ve většině případů v únoru 2023.
Přímí postupující jsou:
Helena Škramlíková v kategorii slabozrací a
Zuzana Duchoňová v kategorii nevidící. Obě získaly titul Mistr ČR v posledním ročníku MČR.
Ostatní přihlášení hráči si odehrají kvalifikaci dle propozic turnaje a programů jednotlivých středisek.
Případná účast přímých postupujících v kvalifikaci se nepočítá do postupového klíče počtu hráčů postupujících z místní kvalifikace do pražského finále.
Děkujeme všem přihlášeným za účast.
Kdo se nestihl včas přihlásit, má příští rok možnost termín nezmeškat.
Za Spolek SDS, z. s.
Jaroslav Slanina


Vánoční přání

Přejeme Všem hráčům příjemné prožití Vánočních svátků, pohodové dny a především hodně zdraví, štěstí, báječné nálady i velkého herního ducha do roku 2023!

Za spolek Společenství duševních sportů, z.s.,
Ivana a Jaroslav Slaninovi


3. ročník Mistrovství ČR v Brazilské dámě 2023

Vážení přátelé, milí hráči,
dovolujeme si Vás pozvat do soutěže – kvalifikačního turnaje 3. ročníku Mistrovství ČR 2023 v Brazilské dámě.

Kdo zná pravidla této varianty deskové hry, hrané na klasické šachovnici 8×8 polí, má možnost přihlásit se do místní kvalifikace ve střediscích či v centrech v regionu nejbližšímu Vašemu bydlišti, pokud se taková centra rozhodnou soutěž v zadaném rozsahu a termínu uspořádat.

Kdo by se rád zúčastnil, ale hru si ještě nevyzkoušel, může se ji celkem rychle naučit během pravidelných setkání hráčů deskových her ve střediscích pro nevidomé či v klubech deskových her. Zkušení hráči Vám jistě rádi poradí s pravidly i se strategií této bezesporu zajímavé kombinační hry. Nejlepší nevidomí a slabozrací hráči, kteří z kvalifikace postoupí, mají pak možnost hrát o titul mistra ČR 2023! Stačí k tomu, udělat první krok právě v místních kvalifikacích, které proběhnou v lednu – únoru 2023 ve vybraných odbočkách SONS, TyfloCenter nebo v podobných vzdělávacích či výukových centrech. Prostudujte si pečlivě přiložené soubory a zkuste štěstí „nováčka“! Mistrem se může stát prakticky kdokoliv, kdo má zájem se zúčastnit, má píli, vůli se něco naučit, „nebolí ho“ přemýšlet nad rozehranou partií, má trochu toho štěstí a především soutěživého ducha! Cesta k titulu je sice dlouhá, ale ve finále v Praze se rozhodne o již třetím mistrovi ČR v brazilské dámě pro rok 2023, ve dvou kategoriích:

1) nevidomí
2) slabozrací/vidící.

Zvlášť budou vyhodnoceny i týmy, kterým se do celkového pořadí započítají výsledky – umístění 3 nejlepších hráčů z klubu/týmu.

Těšíme se na Vaší účast. Jakékoliv dotazy zasílejte na náš e-mail: sdszs@seznam.cz Jakmile to bude možné, rádi Vám odpovíme. Pravidla hry a současně podmínky celé soutěže najdete na našich stránkách sdszs.cz v sekci „Aktuálně“ „Pravidla her“

Pořadatelem kvalifikací jsou jednotlivé odbočky SONS a TyfloCenter či podobná zařízení pro zrakově postižené osoby, pokud se rozhodnou kvalifikaci uspořádat dle předložených propozic. Finále pak pořádá spolek Společenství duševních sportů, z.s. ve spolupráci s Pobytovým rehabilitačním a rekvalifikačním centrem pro nevidomé na Dědině, Praha 6. Termín březnového víkendového finále v Praze je 25. a 26.3. 2023. Těšíme se na Vaší účast! Přejeme všem hodně štěstí v kvalifikačních bojích o postup do finále!
Za spolek SDS, z.s. Jaroslav a Ivana Slaninovi – organizátoři soutěže


3. ročník Mistrovství ČR v Královské dámě 2022

Vážení přátelé, milí hráči,
dovolujeme si Vás pozvat na 3. ročník Mistrovství ČR v Královské dámě 2022. Kdo zná pravidla této bezesporu zajímavé varianty deskové hry, jenž přímo vychází z pravidel dámy mezinárodní, má možnost se zúčastnit kvalifikačních bojů ve střediscích či centrech v regionu bližšímu Vašemu bydlišti, pokud se taková rozhodnou kvalifikaci v zadaném rozsahu a termínu uspořádat.
Kdo se již dříve zúčastnil některého z mistrovství ČR v dámě, pořádaném naším Spolkem Společenství duševních sportů, z.s. a uspěl do 3.- místa, má účast v letošním pražském finále jistou! Seznamte se prosím s veškerými přílohami, které Vám o soutěži hodně podrobných informací sdělí. V deskovkách se aktivita vyplácí a kdo s námi nehraje, nevyhraje! Přímo postupující hráči jsou uvedeni v seznamu – „Přímo postupující hráči do finále MČR 2022 v královské dámě“.
Kdo by se rád účastnil, ještě si hru nevyzkoušel, naučí se ji a chtěl by třeba dojít až pro titul mistra ČR, má možnost udělat první krok v místních kvalifikacích, které proběhnou v září na vybraných odbočkách SONS, TyfloCenter či v podobných vzdělávacích a výukových centrech. Prostudujte si pečlivě přiložené soubory a zkuste štěstí „nováčka“! Mistrem se může stát prakticky kdokoliv, kdo má zájem se zúčastnit, má píli i vůli, „nebolí ho“ přemýšlet nad rozehranou partií, má trochu toho štěstí a především soutěživého ducha! Cesta k titulu je sice dlouhá, ale 15. a 16. října 2022 se ve finále v Praze rozhodne o mistrovi ČR hned ve dvou kategoriích:

1) nevidomí a
2) slabozrací/vidící.

Zvlášť budou vyhodnoceny i týmy, kterým se do celkového pořadí započítají výsledky – umístění 3 nejlepších hráčů z klubu/týmu. Ceny, poháry, medaile a diplomy jsou připravené! Těšíme se na Vaší účast. Jakékoliv dotazy zasílejte na náš e-mail: sdszs@seznam.cz Jakmile to bude možné, rádi Vám odpovíme.
Pořadatelem kvalifikací jsou jednotlivé odbočky SONS a TyfloCenter či podobná zařízení pro zrakově postižené osoby, pokud se rozhodnou kvalifikaci uspořádat dle předložených propozic. Finále pak pořádá spolek Společenství duševních sportů, z.s. ve spolupráci s Pobytovým rehabilitačním a rekvalifikačním centrem pro nevidomé na Dědině, Praha 6.
Těšíme se na Vaší účast a přejeme všem hodně štěstí v kvalifikačních bojích o postup do finále!

Za spolek SDS, z.s. Jaroslav a Ivana Slaninovi – organizátoři soutěže


Mistrovství ČR v Syllabatimu 2022

Tak, nakonec jsme se všichni dočkali! Historicky 1. Mistrovství České republiky v karetní hře Syllabatim proběhlo dne 25. a 26. června v Praze, v Klubovně SDS na Smíchově. Známe vítěze ve dvou různých kategoriích. Dvoudenní víkendový turnaj si společně zahráli účastníci s různým zrakovým hendikepem, tedy od slabozrakých až po prakticky nevidomí s hráči vidícími. Cesta k titulu Mistra ČR v Syllabatimu 2022 byla tentokráte pro všechny účastníky poněkud náročnější. V jednotlivých střediscích SONS a TyfloCenter, tedy přesněji v těch, které se přihlásili do „mistrovské soutěže“, od poloviny dubna probíhaly „místní kvalifikace“. Dle počtu přihlášených a díky postupovému klíči pro účast v Praze vzešli finalisté. Samozřejmě platilo pravidlo, že čím víc hráčů se do soutěže přihlásilo, tím početnější skupinka finalistů vznikla! Příkladně, kdo uspořádal turnaj místní kvalifikace jen pro 3 hráče, z takové „hubené“ kvalifikace mohl postoupit jen jeden – ten nejlepší. Kdo však z pořadatelů měl to štěstí, že se mu přihlásilo i více jak 10 zájemců, postoupilo z nich 6 s nejvyšším počtem získaných bodů… „a to se přeci vyplatí!“, přesně jak by řekl legendární „Béďa Trávníček“!

Podmínky celé soutěže byly tedy pořadatelem mistrovství luxusně nastaveny. Záleželo už jen na samotných hráčích, zda zajímavé příležitosti – „zahrát si v Praze o historicky 1. titul Mistra ČR v Syllabatimu 2022“, využijí. Největší skupinka kvalifikovaných účastníků finále přijela z Plzně. Lenka Potůčková s kolegy z TyfloCentra uspořádala početný místní turnaj, a to dokonce ve dvou skupinách! Za SONS Česká Lípa vedoucí Zuzka Duchoňová přivedla do finále celkem 6 hráčů. I zde probíhaly místní kvalifikace ve dvou skupinách. Z Klubu Deskovek Dědina přijelo bojovat o titul 5 hráčů. Klubovna SDS Smíchov vyslala do boje o příčku nejvyšší pouze jednoho kvalifikanta. Další, v klubech nezařazení hráči, měli finálovou účast zajištěnou díky účasti v našich „Covidových internetových hrách“, které proběhly on-line či off-line na našich stránkách SDSZS.CZ v době dlouhé covidové pauzy v roce 2021.

Sobota ráno, vše připraveno! Rozhodčí i asistenti na místě. Herní soupravy karet již netrpělivě čekaly na stolech. Klubovna na Smíchově postupně přivítala všechny finalisty. Jako první dorazil Jarda Jíra alias „Schumacher“ i se čtyřnohým doprovodem Irčou. Záhy následován Irenkou Honzíkovou a Helenkou Škramlíkovou. Martin Plesnivý, jakožto nadšenec deskovek a karetních her, byl též mezi prvními nedočkavci. Pak to vypuklo! V jeden okamžik přijeli všichni ostatní, navíc i objednaná zásilka obložených chlebíčků s dalším občerstvením k tomu! Pěkný mumraj! Organizátoři lítali jak Batmani, protože „uličky“ v prostoru herny byly dokonale ucpány příchozími. Během okamžiku se podařilo všechny pohodlně usadit. Chlebíčky jsme pro jistotu na okamžik posadili do lednice, neboť krabice s laskominami čtyřnohé asistenty vysloveně hypnotizovaly! Cesta byla pro některé účastníky dlouhá a náročná. Připravené občerstvení, káva i nápoje přišly vhod snad každému. Rozhodčí během „občerstvovací pauzy“ všechny přítomné stručně seznámil s pravidly hry, s technickými propozicemi celého turnaje a především s obecnými pokyny, týkajícími se „ukecaných mobilů a hodinek“. Následovalo losování hráčů pro 1. partii finále k pětičlenným stolům. Ticho bylo rázem jako v kostele. Telefony ani nepíply! Losování se ujal slavnostně oblečený Petr alias Lišák, asistent rozhodčího, který do losování přidal tu správnou dávku napětí. Z přítomných nebylo možné předem odhadnout možného favorita soutěže, ačkoliv jednotlivé hráče velmi dobře známe. Umění jazyka českého je věc jedna – štěstěna na dobré karty během hry je věc druhá. Všichni hráči prokázali své kvality v kvalifikaci. A kdo nakonec dokázal skloubit štěstí se znalostmi dohromady nejlépe?

Po celodenním sobotním finále do nedělního Superfinále „A“, tedy do boje s možností získat titul mistra republiky postoupili v kategorii vidící hráči:

Martin Plesnivý 326 bodů,
Zuzana Jandová 311 bodů a
Lenka Potůčková 294 b.

V kategorii nevidící a slabozrací hráči do závěrečné bitvy o titul postoupili:
Radek Baštář 392 bodů,
Lenka Čermáková 292 b. ,
Zuzana Duchoňová 277 b. ,
Helena Škramlíková 271 b. ,
Jaroslava Hudečková 259 b. ,
František Duchoň 245 b. a
Irenka Honzíková 244 bodů.

Každé středisko tak mělo v superfinálové skupině zastoupení svými hráči. Jelikož se výsledky ze soboty nepřičítaly, všichni finalisté „A“ i „B“ začali s čistými bodovými konty. Sobotní odpoledne s večerním kulturním programem a následně s cestou na Dědinu za ubytováním určitě v některých hráčích zanechalo bohaté společenské vzpomínky i zážitky. Na nedělní soustředění hráčů to však nemělo nějaký velký vliv… tedy alespoň ne u většiny z nich. Příkladně Martin Plesnivý nám v neděli ráno zazpíval „Ódu na Deskovky“ a přidal pár známých vtipů. Hrálo se přeci o titul a soustředění bylo jinak maximální! A jak to nakonec vše dopadlo? Podrobné výsledky najdete v připojených tabulkách v PDF formátu pod tímto článkem. Ale pro všechny případy uvádíme pořadí od posledního k nejlepšímu:

Kategorie vidící hráči:

3. místo – Lenka Potůčková 277 bodů (TyfloCentrum Plzeň),
2. místo – Martin Plesnivý 292 bodů (Klubovna SDS Smíchov),

Mistryní ČR pro rok 2022 v Syllabatimu se stala Zuzana Jandová 358 bodů! (nezařazená v žádném klubu ani středisku).

Kategorie slabozrací a nevidící hráči:

7. místo – František Duchoň 221 bodů (SONS Česká Lípa)
6. místo – Irenka Honzíková 224 bodů (Klub Dědina)
5. místo – Jaroslava Hudečková 247 bodů (SONS Česká Lípa)
4. místo – Lenka Čermáková 254 bodů,
3. místo – Helena Škramlíková 262 (obě hráčky – Klub Dědina)
2. místo – Radek Baštář 309 bodů (TyfloCentrum Plzeň)

Mistryní ČR pro rok 2022 v Syllabatimu se stala Zuzana Duchoňová 326 bodů  (SONS Česká Lípa)

Zuzkám a všem ostatním gratulujeme!

Ještě, abychom nezapomněli na Superfinále „B“. Vítězkou v kategorii vidících hráčů se stala, pohár medaili a diplom převzala – Linda Žánová se ziskem 369 bodů, která tak dokončila úspěch, jenž vybudovala již dříve se svým, v květnu zesnulým, tatínkem Milošem. Miloše známe z knihovních deskovek a z dalších společných akcí pod přezdívkou „Daddy“. Čest jeho památce. Daddy zůstane trvale zapsán v našich srdcích jako báječný kamarád, přítel, hráč s velkým srdcem, vždy hrajícím s nadšením, dobrou náladou, se smyslem pro humor a především pro fair-play hru.

V kategorii slabozrakých a nevidomých hráčů k poháru, diplomu a ke zlaté medaili za první místo v Superfinále „B“ dokráčel – Vojta Jirák z klubu Deskovek Dědina se ziskem 237 bodů.

Též jemu i ostatním gratulujeme!

Nyní ještě pár vět k sobotnímu odpoledni a společenskému večírku. Po skončení finále následoval odpolední společenský program, tradičně živě doprovázený country skupinou „Staré Sedlo“, prošpikovaný večeří – smaženými řízky, pivem a dalšími. Před tím si však všichni účastníci vytvořili 3 až 4 členné týmy pro připravenou soutěž: „Co na to Češi“. Vtipně pojmenovaná družstva hrály již méně populárním vyřazovacím způsobem. A kdo se velmi známé soutěže (v TV originále moderované Tomášem Matonohou) všechno zúčastnil? Prostě všichni co tu byli! Jmenujme tedy: „Neřízené střely“, „Jáji“, „Dědina“, „kapela Staré Sedlo“, „Borci“, „Ještě větší borci“ a nakonec „Největší borečci“. Ano, čeština je roztomilý jazyk. Kdo z účastníků a doprovodů se skrývá pod jednotlivými názvy týmů necháváme čistě na Vaší představivosti. Během soutěže jsme se dozvěděli spoustu legračních odpovědí, příkladně jako na otázku „Co může viset v kancelář? Někdo odpověděl:  „Ředitel!“ Ano, jemně odsouzeníhodná odpověď byla ještě následně vylepšena: „Uklizečka!“ … asi pro to, že špatně uklízí! Možné odpovědi na otázku: „Co Vám může utéct?“ nebo „Co muže nejvíc potěší, když mají ženy v ruce?“, opět ponecháváme na Vaší kreativitě a myšlení! Ale to, co si myslíte jako první, tam většinou bylo jako top odpověď! Češi jsou prostě hraví! Po dramatickém finále nakonec celou hru vyhráli „Největší borečci!“ Po párty soutěži následovalo netrpělivě očekávané vyhlášení karetních výsledků. Byly prozrazeni postupující do nedělního SUPERFINÁLE. Pro některé to bylo milé překvapení, pro jiné mírné zklamání. Postoupili jen tři vidící a 7 nevidomých/slabozrakých hráčů. Ostatní však o nic nepřišli, protože mohli hrát ve skupině „B“ o další poháry, diplomy a medaile.

Neděle se od rána zajisté nesla v duchu boje o titul Mistra ČR. Hráči, navzdory únavě po sobotní společenské akci, přišli včas a losování proběhlo bez závad. Jelikož se skóre hrálo opět od nuly, napětí bylo veliké. Nutno dodat, že i nadále ve velmi přátelském pojetí. Hráči, ve snaze vyždímat své karty do posledního bodíku, občas vymýšleli roztodivná slovíčka, že i rozhodčí se museli poradit s chytrými češtinářskými knihami a roztodivnými slovníky „mateřské spisovnosti“. Po první vyčerpávající sedmikolové partii následoval odchod na oběd do blízké restaurace U sv. Filipa a Jakuba na Arbesové náměstí, ověnčené Polhreichovou hvězdičkou z TV pořadu „Ano, šéfe!“. Personál nám, podobně jako v sobotu, dokázal rezervovat až 20 míst a celkem nás i rychle obsloužit. Kuchař asi na pracovišti chvíli taky lítal jako Batman! Připravit jídlo pro 20 lidí, když skoro každý chce něco jiného, je kumšt. Po návratu z vydatné krmi, umocněné několika pivky, se sice nikomu moc přemýšlet nechtělo. Nabídnutá káva však hráče dokonale naladila do dalších lingvistických bojů. Nakonec se všichni hráči do poslední partie o sedmi kolech plně ponořili a slovíčka dál „živelně“ tvořili. Jak to nakonec všechno dopadlo pozorný čtenář asi nejspíše zjistil z předchozího textu. Opakování je však matka moudrosti, a tak hlásíme – „mistrovou“ za nevidomé se pro rok 2022 stala Zuzana Duchoňová, „mistrovou“ za vidící hráče se stala Zuzana Jandová, „Toť z hlášení Lenky Čermákové!“

Také jsme udělili věcné ceny pěti nejlepším hráčkám a hráčům s nejlepšími výsledky v součtu za oba dny.

Pět nejlepších žen

  1. Zuzana Jandová – 669 bodů
  2. Linda Žánová – 648 b.
  3. Zuzana Duchoňová – 603 b.
  4. Eva Balounová – 596 b.
  5. Lenka Potůčková – 571 b.

Pět nejlepších mužů

  1. Radek Baštář – 701 bodů
  2. Martin Plesnivý – 618 b.
  3. František Duchoň – 466 b.
  4. Radek Halas – 446
  5. Vojta Jirák – 432 b.

Tak jako v sobotu jsme i nedělní Superfinále zakončili vyhlášením výsledků, předáním medailí, diplomů, zajímavých cen, šampaňským, dortem s prskavkou jak od Elona Muska, zákusky a nakonec pořídili i společné foto. Pevně věřím, že se víkend všem líbil, vydařil se, a že se můžeme v příštím roce směle pustit do dalšího pohodového Syllabatimového ročníku!

Určitě na konci naší skoro reportáže z dění musíme poděkovat všem zúčastněným hráčům, jejich doprovodu, organizátorům místních kvalifikací, rozhodčím a asistentům rozhodčího jmenovitě Lišákovi a Lindě, kteří závěrečné výsledky zpracovali velmi rychle a přesně. V neposlední řadě velké poděkování patří i paní ředitelce Bc. Nadě Modráčkové ze střediska na Dědině, která nám umožnila ubytování pro statečné „sportovce“ zajistit, což přispělo ke zdárnému zvládnutí celé akce.

Závěrem pevně věříme, že hráči, kteří se nemohli nebo se ostýchali zúčastnit kvalifikace, svým spoluhráčům a kamarádům alespoň na dálku fandili. Třeba se příště přihlásí také a zkusí si zahrát s námi. Tak, držme si palce, ať si příští rok akci opět zopakujeme! Fotky a videa z akce ještě zpracováváme. Brzy je najdete na našich stránkách SDSZS.CZ

Výsledné tabulky jsou k dispozici níže v příloze článku.

Těšíme se zase někdy příště!

Za organizátory soutěže
Jaroslav a Ivana Slaninovi

Výsledná tabulka sobotní kvalifikace Syllabatim MČR 2022
Výsledná tabulka nedělního A Superfinále Syllabatim MČR 2022
Výsledná tabulka nedělního B Superfinále Syllabatim MČR 2022
Nejlepší hráčky a hráči za oba dny


„Zajímá Vás, jak probíhají místní kvalifikace na 1. MČR v Syllabatimu?“
Aktuální výsledky najdete v přiložených PDF souborech a v rubrice: Výsledky turnajů – sezóna 2021-2022, pod záložkami jednotlivých středisek, jejichž hráči a klienti se do celonárodní soutěže, pořádané spolkem Společenstvím duševních sportů, z.s. ve spolupráci se středisky pro nevidomé s chutí zapojili. Dalším přihlášeným účastníkům přejeme hodně karetního i toho lingvistického štěstí!

Výsledná tabulka místní kvalifikace pro 1. MČR v Syllabatimu
Výsledná tabulka místní kvalifikace pro 1. MČR v Syllabatimu z Dědiny
Výsledná tabulka místní kvalifikace pro 1. MČR v Syllabatimu – Česká Lípa
Výsledná tabulka místní kvalifikace pro 1. MČR v Syllabatimu – TyfloCentrum Plzeň


1. Mistrovství ČR v Syllabatimu 2022

Vážení přátelé, milí hráči,
dovolujeme si Vás pozvat na historicky 1. ročník Mistrovství ČR v Syllabatimu 2022. Kdo zná pravidla hry Syllabatim, má možnost se zúčastnit kvalifikačních bojů ve střediscích či centrech v regionu bližšímu Vašemu bydlišti, pokud se rozhodnou kvalifikaci v zadném rozsahu termínu uspořádat.
Kdo s námi hrál internetové hry „Syllabatim“ a „Slovní Poker on-line“ v době covidové pauzy 2020 – 2021, má účast v pražském finále MČR v Syllabatimu jistou! V příloze této zprávy najdete veškeré potřebné informace k účasti, podmínky soutěže i sjednocená pravidla hry ve formátu PDF. Dokonce je znám i seznam hráčů, kteří díky svým aktivitám v době covidového lockdownu podpořili naší soutěž i práci jako organizátorů a získali tím tak zcela nečekaně i možnost přímého postupu do historicky 1. Mistrovství ČR v Syllabatimu! Seznamte se prosím s veškerými přílohami, které Vám o soutěži hodně podrobných informací sdělí. V deskovkách se aktivita vyplácí a kdo s námi nehraje, nevyhraje!
Kdo si však v pandemické době netroufl na naše internetové soutěže, má možnost nyní zazářit v místní kvalifikaci! Prostudujte si pečlivě přiložené soubory a zkuste štěstí „nováčka“! Mistrem se může stát prakticky kdokoliv, kdo má zájem se zúčastnit, má píli i vůli, zná náš mateřský jazyk – češtinu, brailla, má trochu toho štěstí a především soutěživého ducha!
Cesta k titulu je sice dlouhá, ale 25. a 26. června 2022 se v Praze ve finále a v super finále rozhodne o historicky 1. mistrovi ČR hned ve dvou kategoriích: 1) nevídomí/slabozrací a 2) vidící.
Těšíme se na Vaší účast. Jakékoliv dotazy zasílejte na náš e-mail: sdszs@seznam.cz
Jakmile to bude možné, ihned a rádi Vám odpovíme.
Pořadatelem kvalifikací jsou jednotlivé odbočky SONS a TyfloCenter či podobná zařízení pro zrakově postižené osoby, pokud se rozhodnou kvalifikaci uspořádat. Finále a superfinále pak pořádá spolek Společenství duševních sportů, z. s. v Praze na Smíchově.
Těšíme se na vaší účast a přejeme všem hodně štěstí v kvalifikačních bojích o postup do finále.
Za spolek SDS, z.s. Jaroslav a Ivana Slaninovi – organizátoři soutěže

Kvalifikace 1 pozvánka
Propozice a pravidla pro místní kvalifikace
Jaká slova jsou povolena v soutěži Syllabatim – desatero
Seznam hráčů přímo postupujících….
Tabulka místní kvalifikace – výkaz


Vážení přátelé, milí hráči,
patrně jste si již všimli, že od února 2022 na našich stránkách v rubrice „Program akcí“ již nenajdete obvyklé programy pro jednotlivá střediska SONSu, TyfloCenter ani Městské knihovny Praha – pobočky na Smíchově. Je to z toho důvodu, že jsme si jako organizátoři Deskovek vybrali poněkud delší dovolenou od herních aktivit a soustředili se především na svou práci v civilním zaměstnání, které se nám po covidové pauze nahromadilo poněkud více než jsme čekali.
Omlouváme se tímto všem, kteří se těšili na Deskovky ve druhém školním pololetí roku 2021-2022 a my je v takovém případě mírně (možná až hodně) zklamali.
Od září 2022 budou Deskovky, na všech nebo alespoň v některých vybraných místech, pod naším vedením opět pokračovat v pravidelných intervalech. V současné době jsme připraveni do začátku prázdnin uskutečnit alespoň pár víkendových integrovaných turnajů v Klubovně SDS na Smíchově, tedy pokud nám naše časové možnosti a zdraví takový smělý plán dovolí. Určitě se na Vaší účast budeme předem těšit.
Informace o připravovaných akcích Vám dáme vždy včas písemně (telefonicky) předem vědět.
Pokud budete míte nějaké dotazy či náměty na turnaje, napište nám na náš e-mail: sdszs@seznam.cz
Určítě Vám rádi odpovíme.
Za Deskovky Vaši trenéři – instruktoři Ivana a Jarda Slaninovi