Pozvánka do internetové soutěže Mezinárodní dáma v lockdownu 2021

Vážení přátelé a členové klubu Společenství duševních sportů, z.s., milí hráči,

zatím všichni netrpělivě čekáme na rozvolnění doposud omezených společenských aktivit v souvislosti se stále trvající pandemii koronaviru Covid-19. Všední dny jsou bez pořádné hry, soutěžení, výletů, sportu a společenského vyžití s přáteli či s kamarády až příliš dlouhé. Kdy už konečně přijde ta velká slibovaná změna? Stále nevíme. Jsme v napětí. Očkování těch mladších ročníků hrozí až koncem léta….a do té doby nás určitě navštíví další, již x-tá mutace viru, kterou na nás matka příroda nachystala a to proto, že jak my se k ní dříve špatně chovali, tak nám to ona nyní dokonale vrací! Dlouhou dobu jsme ji zlobili a trápili, teď si to s námi vyřizuje po svém – coronavirovém! „Zlobil jsi? Tak, máš zaracha!“ „Nezlobil jsi? Tak ho máš taky!“

Čekání je dlouhé jak cesta do očkovací místnosti. Pro zkrácení dlouhé chvíle před „rozvolněním“ Vám nabízíme možnost k účasti v naší další internetové soutěži s názvem: „Mezinárodní dáma v lockdownu 2021“!

V čem to spočívá?

Loni jsme se pří první vlně Covidu-19 doslova vyřádili při řešení „vypečených úloh“ z brazilské dámy. Nyní jsme se rozhodli povyskočit s Vámi o pověstný level výše a  připravili jsme pro Vás sérii úloh z mezinárodní dámy. Ke hře budete potřebovat šachovou desku 10×10 polí, nejlépe notifikačně označenou, tedy políčky s čísly 1 až 50 a dostatečný počet kamenů: 20 černých (červených) a 20 bílých, dále pak figury dámy nebo zástupné figurky těchto dam v počtu 2 – 3 ks od obou barev. Hrajeme dle oficiálních pravidel mezinárodní dámy. Kdo si je již nepamatuje, určitě si rád osvěží svou paměť na našich stránkách v záložce: „Návody a pravidla her – deskové hry – mezinárodní dáma“. Pokud však dobře znáte pravidla dámy brazilské, máte skoro vyhráno! Pravidla jsou pro obě varianty prakticky stejná. Jen hrajeme na větší desce a své mozkové závity roztočíme na vyšší turbootáčky!

Co proto udělat, aby jste se do soutěže mohli zapojit?

Od středy 28.4.2021 začneme na našich stránkách sdszs.sz, v rubrice „MD v lockdownu 2021“, vždy jednou týdně, uvádět sérii (kolo) sedmi diagramů, tedy přesněji řečeno úloh z mezinárodní dámy, většinou různých koncovek. Vašim úkolem bude poslat svá, pokud možno správná řešení, co nejrychleji, na náš e-mail: sdszs@seznam.cz .

Ve Vaší e-mailové odpovědi je nutné uvést své jméno (nejlépe i přezdívku) nebo přezdívku skupiny, pod kterou budete odpovídat, samozřejmě čísla jednotlivých úloh a celé řešení dané úlohy pomocí zápisu jednotlivých tahů, vždy počínaje bílým a následně černým, pokud nebude v příslušné úloze stanoveno jinak. Pokud máte dvoučlenný soutěžní tým, pro účast  platí stejná pravidla jako pro jednotlivce. Chcete –li však soutěžit za tým, nelze se do soutěže zapojit ještě navíc individuálně jako v případě „Simultánky Offline“. Lidově řečeno: „Buď za tým nebo jako jednotlivec!“

Jak bude nastaveno bodování?

Každý diagram s úlohou má předem stanovené bodové ohodnocení, a to dle obtížnosti. Pokud jej správně vyřešíte, získáte příslušný počet bodů. Pět nejrychlejších hráčů, kteří odpoví na všechny úlohy v daném kole a zašle na náš e-mail:  sdszs@seznam.cz

má možnost získat ještě bonusové body za pořadí podle toho, jak nám odpovědi přijdou. První nejrychlejší hráč získá 8 bodů, druhý v pořadí 6 bodů, třetí 4 body, čtvrtý 2 body a pátý 1 bod. Další „rychlíci“ v pořadí bonusové body již nezískávají.

Příklad: Hráč Šerif nám poslal všechny odpovědi, avšak z toho jen 5 správných. Za první místo v rychlosti získal 8 bodů. Celková bodová hodnota  za správné řešení úloh činila 24 body. Hráč Šerif tedy získal v prvním kole 8+24=32 bodů.

Jiný příklad: Sarkastický hráč poslal 7 správných odpovědí celkem za 32 body, ale svou odpověď poslal jako druhý v pořadí. Sarkastický hráč tedy získal 6+32=38 bodů.

Platí však důležitá podmínka soutěže: Své odpovědi na jednotlivé úlohy je třeba poslat najednou v jedné zprávě! Nelze odpovědět rychle na nejjednodušší úlohu z kola a získat tak bonus za rychlost a pak dosílat postupně další svá řešení. Tudy cesta nevede!…. Pěkně všechny odpovědi najednou! Z toho tedy vyplývá, že být rychlý a ještě k tomu přesný se celkem vyplácí. Ovšem taky dokonale platí i lidové moudro: „Práce kvapná…“

Kdy začínáme?

Zahájení soutěže „Mezinárodní dáma v lockdownu 2021“ plánujeme na středu dne 28.4.2021! Večer kolem 20:00 bude zveřejněno 1. kolo a s ním i prvních 7 diagramů, resp. soutěžních úloh z mezinárodní dámy. Odpovědi z aktuálního průběžného kola přijímáme nejpozději vždy v pondělí následující týden do 24:00 hod. Vaše odpovědi z 1. kola nám tedy zašlete nejpozději do 3. května! Takto budeme postupovat v každém dalším kole – ve středu zveřejníme úlohy a do pondělí nejpozději máte možnost odpovídat!

Mohu se do soutěže zapojit dodatečně?

Ano, ale pokud kolo proběhne v celém svém termínu trvání bez Vašeho povšimnutí, na zveřejněné úlohy již nebude možné zpětně odpovídat. Pokud však budete mít zájem si je cvičně vyzkoušet a něco se z mezinárodní dámy dozvědět, budete mít následně možnost na našich stránkách sdszs.cz v rubrice Archív internetové soutěže – „Mezinárodní dáma v lockdownu 2021“ všechny úlohy k dispozici i se správným řešením. Platí celkem jednoduché pravidlo: „Čím víc úloh účastník soutěže splní a ještě k tomu velmi rychle, tím větší má naději celkový úspěch!“ Všechny vaše dílčí úspěchy budou opět vedeny v přehledné průběžné výsledkové tabulce soutěže!

Kdy soutěž končí?

Internetová soutěž: „Mezinárodní dáma v lockdownu 2021“ skončí 8. kolem, tedy dle časového předpokladu ve středu dne 16. 6. budou zveřejněny poslední soutěžní diagramy úloh. Vyhodnocení celé soutěže, s vyhlášením výsledků a především vítězů, proběhne nejspíše dne 22. června 2021.

Proč se zapojit do hry „Mezinárodní dáma v lockdownu 2021“ a co můžu vyhrát?

Mezinárodní dáma je varianta dámy celosvětově uznávaná jako sportovní disciplína, podobně jako šachy. Pořádají se v ní regionální, státní i mezinárodní soutěže, a to jak v kategorii vidících hráčů, tak i v kategorii nevidících. V současné době je naše internetová soutěž jediným dostupným způsobem, jak můžeme hráče ve hře zdokonalit, připravit je na prezenční soutěže a něco dalšího naučit. Na vítěze čeká v červnu zajímavá cena, podobně jako v turnajích LIGAN/LIGAS. V neposlední řadě jde především o zábavu a napětí ze soutěže. Je to tedy opět na Vás, zda máte zájem se v mezinárodní dámě zdokonalit a dozvědět se z fíglů mistrů i něco více! Těšíme se na Vaše odpovědi. Hrajte s námi nejen pro radost, ale i pro zisk nových znalostí! Mezinárodní dáma je opravdu zajímavá hra.