Věštecký koutek v Lesnické – správné odpovědi a komentáře

Vážení přátelé a členové klubu Společenství duševních sportů, z.s., milí hráči,

Začátkem března loňského roku (2021), v době covidového lockdownu jsme na našich stránkách SDSZS.CZ pro Vás připravili jemně okultní internetovou hru s názvem: „Věštecký koutek v Lesnické“. Možná jste již na to zapomněli, i na to, že jste se do hry též zapojili. Jenže, Deskovky nikdy nezapomínají! Připravili jsme pro Vás vyhodnocení s komentáři k jednotlivým předpovědím. Věříme, že se s námi na chvíli opět vrátíte v čase, abychom mohli zavzpomínat na běžné i nevšední události loňského roku, který nám tak opět rychle uběhl.

Věštecký koutek v Lesnické

Než se pustíte do čtení, připomeňme si ještě jaká jsou pravidla a hodnocení:

Platí, že pokud se naše věštba splní a vy s ní vyslovili souhlas, získáte tolik bodů, na kolik byla věštba ohodnocena. Pokud se však naše věštba nesplní a vy s ní přesto souhlasili, nezískáváte za ni žádný bod. Pak je ještě poslední varianta a to taková, že naše věštba se sice nesplnila a vy s ní vyslovili svůj nesouhlas. V takovém případě si připisujete tolik bodů, za kolik byla předpověď zveřejněna, protože jste prognózu odhadli lépe než my. Všechny odpovědi začátkem roku 2022 vyhodnotíme na základě faktů a získané body Vám sečteme. Jednoduché, že? Tipnete si kdo bude vítěz?

A jdeme na to!

1. předpověď – za 5 bodů:

K datu 30.6.2021 bude v ČR proti Covidu-19 dle výkazu MZ naočkováno méně než 1.249.999 lidí.

Náš odhad byl překonán dne 24.5.2021, kdy dle informace MZ bylo vykázáno plně očkovaných 1.260.930 lidí! Jo, to byla ta předprázdninová výjezdní horečka s vidinou otevřené cesty k moři či za dobrodružstvím ve světě! Kdo s námi nesouhlasil a odpověděl „NE“, pak má prvních 5 bodů v kapse!

Správná odpověď  č. 1 – ne

2. předpověď – za 4 body:

K datu 31.11.2021 přesáhne v ČR počet mrtvých na Covid -19 nebo v souvislosti s Covidem -19 a jeho mutací více jak 59.999 osob.

Naštěstí tato velmi smutná statistika se nám nepotvrdila. Se začátkem pandemie covidu byla čísla mimořádně děsivá, ale s očkováním se počet úmrtí v souvislosti s covidem přeci jen radikálně snížil. Celkový počet obětí v ČR v důsledku covidu k 31.11.2021 činil 32.270 lidí. Spousta maminek, tatínků, babiček, dědečků, kamarádů i dětí, kteří budou ostatním již napořád chybět. Kdo s námi nesouhlasil, udělal moc dobře a zasloužil si 4 body!

Správná odpověď  č. 2 – ne

3. předpověď – za 5 bodů:

Do 30.11.2021 se ve světě objeví další 3 nové nebezpečné mutace Covidu – 19.

Tady jsme měli zprvu dost zamotanou hlavu. Mutací vzniklo za tu dobu víc než jsme my i odborníci tušili. Během roku, a to i díky očkování, se vir snažil ze všech sil stále zdokonalovat a hledat cestičku do našich těl. Laboratoře živelně hledali nové varianty mutací. Připomeňme si, že první varianta v řadě si vysloužila přezdívku Britská mutace a dostala označení ALFA. Jihoafrická mutace si nese jméno BETA + dalších x-multi-variant, Brazilská mutace si vysloužila název GAMA, Indická mutace nás trápí leckde dodnes a nese název DELTA. Aby toho nebylo náhodou málo, tak nás od podzimu roku 2021 obšťastňuje nejnakažlivější varianta OMIKRON, která se na nás vrhla opět z Anglie. Za celý rok vzniklo i několik covidích kříženců. Ti však zůstali naštěstí jen v rámci lokálního území Thajsko, Vietnam atd. Tak, tuhle prognózu jsme zvládli na výbornou. Kdo s námi vyslovil souhlas, přičítáme mu 5 bodů do skóre!

Správná odpověď  č. 3 – ano

4. předpověď – za 6 bodů:

Do 30.9.2021 zasáhne Evropu nová vlna pandemie Covidu-19.

Pandemických vln už proběhlo několik. Některé státy mají vrchol vlny v době, kdy u nás je na ústupu a posléze je tomu naopak. Lze však konstatovat, že nová vlna v Evropě udeřila v létě především na jihu. Kde se tak stalo, je součástí další otázky a odpovědi na ni. Kdo tedy s námi v této otázce souhlasil, má od nás 6 bodů!

Správná odpověď  č. 4 – ano

5. předpověď – za 8 bodů:

Nové ohnisko letošní „letní pandemie Covidu-19“ v Evropě zahájí Řecko.

Od června/července 2021 se nová vlna pandemie rozmohla ve Španělsku a Portugalsku. Tam si to způsobili bujarými večírky a hromadnými párty akcemi. Francie chtěla zavést covidové pasy, aby se nové vlně pandemie co nejvíce vyhnula, ale to se jí taky moc nepodařilo. O Řecku se, v souvislosti s nastartováním nové letní pandemie covidu, nikde moc nehovořilo ani nepsalo. Řekové byli asi ponaučeni z roku 2020. Z tohoto tedy vyplývá, že náš tip nám nevyšel a ten kdo s námi nesouhlasil udělal dobře. Získává tak 8 bodů!

Správná odpověď  č. 5 – ne

6. předpověď – za 10 bodů:

Omezení klubových sportovních a zájmových činností v uzavřeném prostoru bude, s omezením počtu 10 osob maximálně přítomných na akci, trvat až do konce roku, tedy do 31.12.2021. Výjimku budou tvořit vrcholové ligové a mezinárodní soutěže.

Tak, tato divoká představa se nám naštěstí nesplnila. Po uvolnění protipandemických nařízení vlády a MZ ČR zbyla v roce 2021 ještě spousta dní pro rozvinutí aktivit ve sportu, kultuře i v rekreaci. Simulovaná zvuková střelba tak po roce půstu (2020 bylo Mistrovství ČR v SZS zrušeno) našla opět nového Mistra a Mistryni České republiky a také Deskovky mohly zase chvíli pokračovat ve své bohulibé činnosti. Kdo z Vás v této téměř depresivní otázce s námi nesouhlasil, udělal velmi dobře a připsal si na své věštecké konto celých 10 bodů!

Správná odpověď  č. 6 – ne

7. předpověď – za 5 bodů:

Nouzový stav v ČR (vyhlášený vládou) bude trvat v roce 2021 (myšleno v období od 1.1 do 31.12.2021) po dobu v součtu více jak 270 dnů.

Nutno přiznat, že veškerými událostmi a děním kolem covidu v začátku roku 2021 jsme byli tak zblblí, že jsme skoro propadali panice nebo spíše řečeno jakési apatii až depresi. Společenský lockdown se postupně stával samozřejmostí běžného života. Tak nějak jsme si na něj zvykli. Jedině příroda nám připomněla, že volnost a svoboda je krásná!

Ale nyní trocha statistiky. Do roku 2021 jsme vstoupili v lockdownu, který trval až do 11. dubna 2021. Pak volno … až do doby, kdy se odcházející vláda rozloučila se všemi občany tradičním novým lockdownem od 26. listopadu do 24. prosince. Sumasumárum jsme nasčítali celkem 131 dní. Kdo tedy naší divokou odpověď odmítl, opět se rozhodl správně a připisuje si 5 bodů ke svému kontu!

Správná odpověď  č. 7 – ne

8. předpověď – za 7 bodů:

Do konce roku se ve světě začne uvažovat o vývoji vakcín proti Covidu-19 pro domácí mazlíčky (psy a kočky) a některá další domácí zvířata.

Určitě tato otázka každého přivedla k zamyšlení. Čtyřnohých přátel je kolem dost a spousta nevidomých má takového báječného asistenta doma. Pátrali jsme po informacích a zjistili, že TV NOVA dokonce dne 15.8.2021 takovou informaci o výrobě vakcín uvedla v TV reportáži. Takže, kdo s námi souhlasil, má od nás 7 bodů!

Správná odpověď  č. 8 – ano

9. předpověď – za 8 bodů:

Letošní MS 2021 v hokeji vyhraje národní tým Ruska.

Hokejové mistrovství světa je vždycky velkým sportovním svátkem pro všechny fanoušky našeho hokeje. 84. ročník, pořádaný od 21.5. – 6.6.2021, měl proběhnout ve dvou státech, a to v Bělorusku a v Lotyšsku. Jenže Bělorusko si to svým postojem k lidským právům svých občanů poněkud zkazilo a Mezinárodní hokejová federace jim toto pořadatelství na poslední chvíli odebrala. A jak dopadlo námi favorizované mužstvo Ruska? Tým Ruska nezvládl čtvrtfinále, protože nestačil na Kanadu a prohrou 1:2 tak do bojů o medaile nezasáhl. Mimochodem Češi mohli jedině překvapit. Našim se to však také nepovedlo a přes brány čtvrtfinále neprošli. Po velmi statečném výkonu prohráli s Finskem celkem fotbalově 0:1. Škoda. Snad příště. V našem testu však vyhrál 8 bodů ten, kdo s námi nesouhlasil.

Správná odpověď  č. 9 – ne

10. předpověď – za 6 bodů:

Odložené Olympijské hry 2020, pořádané v Tokiu, se ani letos neuskuteční.

Letní Olympijské hry jsou bezpochyby největším svátkem sportu, kultury i zábavy vůbec. Jednou za čtyři roky se sjedou nejlepší sportovci do některého výstavního, známého města na světě. Japonské Tokio mělo tu čest v dlouhé historii pořádání letních Olympiád přivítat nejlepší sportovce již podruhé. Prvně tomu bylo v roce 1964. Dlouho připravované LOH 2020 se však nesly v duchu sílící pandemie Covidu-19 a jejich původní termín 24. července – 9. srpna byl tak odložen. Japonci se nechtěli her vzdát, a tak nový termín slavnostního zahájení byl stanoven na 23. července a konec na 8. srpna 2021. Ještě v březnu to vypadalo s fanoušky nadějně, ale těsně před zahájením byly hry pro návštěvníky z celého světa uzavřeny. Soutěžilo se tak bez zahraničních diváků. Výjimku tvořili pouze doprovodné týmy jednotlivých sportovců a družstev… teda pokud jim to zrovna nezkazil nějaký národní týmový doktor – vykuk, co „prděl na covidové předpisy“! Ještě nutno dodat, že náš národní olympijský tým i přes nepřízeň událostí získal celkem 11 medailí a v hodnocení národů jsme skončili na 18. místě. To na takovou malou zemičku, kdy neschopný doktor doslova „střílel do vlastních řad“ je fakt velký úspěch. Kdo tedy s námi nesouhlasil udělal dobře a získal tak 6 bodů!

Správná odpověď  č. 10 – ne

11. předpověď – za 3 body:

Mistrem hokejové Extraligy se letos stane tým Bílí Tygři Liberec.

Naší předpověď jsme tvořili v době, kdy naše nejvyšší domácí hokejová soutěž byla již ve druhé fázi tedy v play-off. Hokej není jen doménou mužů, ale i sportovně založených žen. 28. ročník extra-ligové soutěže, díky covidu, prošel významnými organizačními změnami a prakticky celý bez účasti diváků, kteří jsou kořením každého zápasu. Bílým Tygrům z Liberce se bohužel nedařilo. Mistrem ČR se stal tým z Třince, který pátý rozhodující zápas na svém ledě dne 26. dubna 2021 vyhrál skórem 3:0! Kdo s námi nesouhlasil, získává 3 body! A jedeme dál!

Správná odpověď  č. 11 – ne

12. předpověď – za 5 bodů:

Letošním Mistrem nejvyšší fotbalové ligy Fortuna se stane dle očekávání tým Slávie.

I do tohoto sportu a soutěže citelně zasáhl covid. Celý ročník doznal zásadních organizačních změn. Hrálo se převážně bez diváků s různě dlouhými pandemickými přestávkami či s výpadky jednotlivých utkání, které se pak s obtížemi doháněly. Se všemi podmínkami se nejlépe vyrovnali hráči Slávie Praha. Stali se mistry ČR, tedy již 28. ročníku nejvyšší fotbalové soutěže v ČR. Kdo s námi projevil souhlas, získává dalších 5 bodů ke svému skóre!

Správná odpověď  č. 12 – ano

13. předpověď – za 7 bodů:

Hokejový tým ČR na letošním MS nepostoupí mezi první 4 celky do hry o medaile.

Jak jsme již naznačili v naší odpovědi na otázku č. 9. Ve čtvrtfinále jim dveře do semifinále, tedy do boje o medaile zabouchlo „nabušené“ Finsko, které nás porazilo 1:0. Byla to velká škoda. „Jeden pitomej gól“ a „placka je v riti!“ Smutně konstatujeme, že kdo s námi souhlasil, získal hořkých 7 bodů.

Správná odpověď  č. 13 – ano

14. předpověď – za 6 bodů:

Tým fotbalové Slávie v Evropské lize nepostoupí přes Glasgow Rengers.

V této prognóze jsme udělali obrovskou radost Slávistům, kteří pokud s námi nesouhlasili, získali své body. A proč? Slávie suverénně postoupila ze základní skupiny společně s německým Bayernem Leverkusenem. V šestnáctifinále si hravě poradila s Lecester City 0:0 a 2:0. Pak narazila na obávaný skotský Rangers FC. Slávia to sehrála báječně 1:1 a 2:0. Skoti plakali, kousali, kopali, fackovali, našeho brankaře dokopali až do nemocnice a ještě podali stížnost proti týmu Slávie na evropskou fotbalovou unii ve smyslu údajného projevu rasismu…  Hmm a pak se vydejte za krásami Skotska. Přes všechna úskalí tedy Slávia postoupila dál a ten kdo s námi nesouhlasil si připsal na konto dalších 6 bodů!

Správná odpověď  č. 14 – ne

15. předpověď – za 7 bodů:

Letošní volby do Parlamentu ČR (2021) vyhraje strana „ANO“ se ziskem více jak 24,99% hlasů.

V tuto chvíli lze konstatovat, že se tak nestalo. První se prosadila koalice SPOLU, tedy seskupení stran ODS, TOP09 a KDU-ČSL se ziskem 27,79% hlasů, druhé skončilo ANO se ziskem 27,12, třetí stranou v parlamentu je uskupení Piráti a Starostové se ziskem 15,62% a do čtyřlístku parlamentních vejlupků řadíme ještě SPD se ziskem 9,56% hlasů. Ten, kdo s námi nesouhlasil, udělal velmi dobře. Křeslo v parlamentu mu sice nezaručíme, ale zaručíme zisk 7 bodů!

Správná odpověď  č. 15 – ne

16. předpověď – za 5 bodů:

Do konce roku 2021, po volbách do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR, se nepodaří sestavit plně funkční Vládu ČR s podporou většiny.

No, upřímně, nebyli jsme daleko od pravdy. Volby probíhaly od 8. a skončily 9. října. Výsledky některé příznivce svých stran šokovaly, jiné zase příjemně překvapily. Do parlamentu se poprvé od doby svého vzniku nedostala strana ČSSD, Komunisté skončili též těsně před cílem. Přísaha pana Šlachty si musí počkat další čtyři roky na další předvolební šlichtu, pokud se do té doby sama nerozpadne. Trikolóru si zmasakrovali sami vlastní vůdci, neboť neuměli tahat za stejný konec provazu a už víme, že ve sněmovně neuvidíme ani veselé „flákance“, protože Volný blok zůstal v propadlišti dějin. A tak Spolu a PirStan vytvořili super 5 koalici s jasně rozdanými ministerskými trafikami. Dehydrovaný prezident sice chvíli tančil kolem „horké vládní kaše“ díky své hospitalizaci v ÚVN a pak zase díky covidu, ale z akvária nakonec vše potvrdil a vládě dal zelenou. Nová Vláda ČR nám tedy vznikla těsně před koncem roku. Prezident Miloš Zeman učinil jmenování vlády 17.11.2021 v Lánech. Tak, to jsme si oddechli a teď nám všem pro změnu uberou kyslík…. mají neotřesitelnou většinu v parlamentu. Kdo tedy s námi v této politické otázce nesouhlasil udělal dobře. Dostává od nás „vládní odměnu“ 5 bodů!

Správná odpověď  č. 16 – ne

17. předpověď – za 4 body:

Letošní účast voličů ve volbách 2021 do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR přesáhne hranici 64,99 %.

Ze zveřejněné statistiky vyplývá, že voleb do parlamentu ČR se zúčastnilo 65,432% voličů a byla třetí nejvyšší v novodobé historii ČR. Kdo s námi souhlasil, má další 4 body k dobru!

Správná odpověď  č. 17 – ano

18. předpověď – za 8 bodů:

Po letošních volbách 2021 do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se předseda Pirátů Ivan Bartoš nestane premiérem.

Ivan Bartoš se těsně před volbami politicky odstřelil sám. V ostrých předvolebních diskuzích rétoricky propadal a písemné argumenty, kterými pokaždé mával jako Večerníček, již dojem ze sebe na okolí nevylepšily. A tak dalším „filutou na předsednickém postu“ se jako velký „César“ ocitl Petr Fiala. Nechť mu energie, strategie, ideologie i legie ministrů vydrží alespoň ty necelé čtyři roky a ať nedělá moc špatné politické kroky! Kdo s námi souhlasil a favorizovaného piráta si v předsednickém křesle nedokázal představit, udělal dobře. Získal tím od nás „8 bodů natvrdo!“

Správná odpověď  č. 18 – ano

19. předpověď – za 5 bodů:

Letošní silné záplavy a povodně se ČR opět nevyhnou. Do 30.6.2021 je prvně můžeme čekat na severu Čech.

Záplavy se Čechám ani v roce 2021 nevyhnuly. Přívalové deště pustošily zejména sousední Německo. Na severu Čech, které jsme tipovali, to nejvíce odskákaly Dolní Poustevna, Lobendava u hranic se Saskem a v neposlední řadě i Česká Lípa. Bleskové záplavy vznikly po přívalovém dešti dne 18. července 2021. Naše předpověď se tedy minula o necelé tři týdny. Naštěstí ztráty na životech, v důsledku záplav, nebyly. Meteorologie není naším silným oborem, ale i tak si pořídíme nějakou „mladou pěknou rosničku“! Kdo s námi nesouhlasil, vyždímal z otázky 5 bodů!

Správná odpověď  č. 19 – ne

20. předpověď – za 4 body:

Nejvyšší letošní dosažená absolutní teplota v ČR ve stínu přesáhne místy hodnotu +37,8 C°

Teplotní rekordy roku 2021 ovládly Plzeň a její okolí. Dne 20.6. v Plzni – Bolevci vytlačila teplota pomyslnou rtuť na teploměru do 35,7 °C. Mimochodem v roce 2020 v Arktidě na Sibiři byla dne 20.6.2020 naměřena teplota +38,0 °C. Hmm, tak teď už víme kam za teplem – solárko v Arktidě! Jdu okamžitě koupit opalovací krém, koupací čepici a hurá na Sibiř! Kdo však s námi v této extrémní teplotě nesouhlasil, udělal dobře. V Čechách si na 38°C ještě chvíli počkáme. Solární 4 body za nesouhlas je Vašich!

Správná odpověď  č. 20 – ne

21. předpověď – za 3 body:

Kauza „otrávená Bečva“ letos nebude dořešena, nebude znám pravý viník, resp. nebude nikdo potrestán či odsouzen. Událost skončí jako nehoda či souhra nešťastných okolností.

Smutná kauza, která snad pohne srdcem každého, kdo má rád přírodu. Každé svinstvo má být po zásluze potrestáno. Jenže, v tomto případě se pravdu zjevně již nikdy nedozvíme a viníci nebudou usvědčeni. Policie sice obvinila firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, jenže všechno se to nějak zatoulalo, ututlalo a kdo měl alespoň nějaké důkazy je odložil do nejhlubšího šuplíku všech podobných kauz nebo důkazy nepochopitelně vylil do kanálu. Tak trochu jako „Rozpuštěný a vypuštěný“. Nějaký ten rok si ještě počkáme dokud nenajdeme solidního detektiva. Je nám líto, ale tentokrát jsme měli pravdu. Kdo s námi souhlasil, má smutné 3 body ke svému skóre. Čest rybí památce!

Správná odpověď  č. 21 – ano

22. předpověď – za 4 body:

Letošní záplavy a povodně v ČR dosáhnou celkové vyčíslené škody na majetku více jak 2,699 miliardy korun.

Tohle je dost oříšek. Jak najít tu správnou cifru škod za záplavy v ČR v roce 2021? Nakonec se nám podařilo sehnat několik informací, které hovoří o škodách ve stovkách miliónů korun na poškozené infrastruktuře krajů, na majetku obcí či soukromých majitelů, firem a občanů. Rozhodně celková částka se k cifře naší prognózy ani zdaleka nevyšplhala. Kdo tedy s námi nesouhlasil, získal 4 povodňové body.

Správná odpověď  č. 22 – ne

23. předpověď – za 5 bodů:

Do 30.6.2021 v EU a v některých státech světa budou zavedeny povinné očkovací (vakcinační) osobní pasy.

Evropský parlament dne 9. června schválil zavedení covid pasů, a to v podobě elektronické (na mobil OR kód), ale i v papírové podobě jako certifikát. Jo, cestovat se dá s jedním, dvěma nebo i třemi pasy. Já mám příkladně v pase 98 cm! Kdo s námi souhlasil, možná má i pas. Správná odpověď je za 5 bodů.

Správná odpověď  č. 23 – ano

24. předpověď – za 7 bodů:

Známá spisovatelka Halina Pawlovwská v období od 1.4. do 31.12.2021 zhubne 5 kg!

Upřímně, buďme džentlmeny! S Halinou se nám nepodařilo zkontaktovat, ale někde jsem četli zprávu, že její váha je značně proměnlivá, a to v případě pokud si dá dort nebo více dortů, a že na drobečky není. Věříme, a tentokráte musíme uznat, že správná odpověď je tedy ano i ne. Přejměte tedy proto prosím gentlemansky naší odměnu pro Vás ve výši 7 kg … pardon 7 bodů za odpověď kladnou, ale i zápornou !

Správná odpověď  č. 24 – ano/ne

25. předpověď – za 4 body:

Do konce roku 2021 bude Írán čelit nově vzniklému nebo začínajícímu válečnému konfliktu.

Mezi Íránem a Izraelem to už dlouhá léta pěkně vře. Co je Evropanům platné, že se snažíme redukovat naší uhlíkovou stopu, bojíme se skoro „uprdnout“, abychom náhodou nevyděsili atmosféru, když jinde na moři hoří desetitisíce tun ropy a černé sloupy dýmu lenivě stoupají vzhůru k nebesům ze záměrně poškozených tankerů, plujících do Íránu nebo Izraele? Ano, potápějí si vzájemně lodičky a likvidují „jaderné mozky“. Jeden chce múmí – krev pouště (viz Angelika a Sultán) druhý chce jádro a nemá odborného „jaderného kuchaře“. Naštěstí válečný konflikt se ještě plně nerozvinul. V Ománském zálivu bych se pro jistotu raději už nekoupal. Kdo tedy odpověděl „ne“, vyhnul se konfliktu s bodováním… získal od nás plné 4 body bez potopení!

Správná odpověď  č. 25 – ne

26. předpověď – za 4 body:

Do 31.10.2021 budou sondami potvrzeny pozůstatky života na MARSU.

No, tak v této otázce je jasno. Sondy se po Marsu dokonale prohánějí, občas někam zašťourají, aby zjistili, že voda tam možná byla a dokonce i je, ale po životě zatím ani památky. Prý možná hlouběji, ale kdo bude stavět na Marsu trasu Metra „E“, aby našel Marťany, zatím nevíme. Tentokráte ten, kdo s námi nesouhlasil, udělal sice malý Marťanský krok, ale mimořádně velký skok pro lidstvo! Odměnou jsou mu 4 vesmírné body.

Správná odpověď  č. 26 – ne

27. předpověď – za 5 bodů:

Do konce roku 2021 se kamenná divadla ani kina neotevřou na protest všem omezujícím opatřením, vydaným Vládou ČR, které zlikvidovaly kulturu v zemi.

Hurá, netrefili jsme se!!! Kina, divadla i koncerty v průběhu roku frčely na plné obrátky! Hrdost kulturních protagonistů šla stranou – prachy jsou přeci jen prachy! Kultura v Čechách tedy přežila a bude žít dál… tedy pokud si to zase nějakou pandemickou vlnou nezavřeme. Kdo hlasoval proti nám, má 5 bodů na kulturní nástěnce cti.

Správná odpověď  č. 27 – ne

28. předpověď – za 7 bodů:

Do konce roku 2021 (do 31.12.2021) skončí s podnikáním více jak 69.999 živnostníků a drobných firem.

Přes veškeré úsilí se nám informace nepodařila plně ověřit. Prohledali jsme na internetu vše možné a nakonec jsme zjistili údaje relevantní jen do 31. května 2021. Tak tedy k 31.5. bylo evidováno 52.280 přerušení živností a téměř 14.000 ukončených. Jelikož statistická data za rok 2021 na vybraných portálech aktualizují provozovatelé až v lednu 2022, pak nemáme jinou možnost než potvrdit jistotu, že správná odpověď na naší otázku je ano i ne. Budeme však pátrat dál…. A vy máte v každém případě za odpověď ano nebo ne 7 bodů bez zrušení či pozastavení výsledku. A to se vyplatí!

Správná odpověď  č. 28 – ano/ne

29. předpověď – za 4 body:

Letos se jako turisté nepodíváme do více jak 25 zemí světa kvůli zákazu vstupu občanů z ČR nebo kvůli omezení – zákazu výjezdu českých občanů do zemí nad míru zasažených Covidem-19. Seznam bude k 31.12. činit 25 či více států.

Tohle byla od nás nešťastně položená otázka – prognóza. Seznam všech států, kam se v průběhu roku nebylo možné jako turista dostat, se v čase měnil jako „toaleťák“ na WC. Pokud někde pandemie opadla, tak hurá tam! Vznikaly i kuriozity, kdy příkladně do vybrané země jste se sice dostali bez problémů, ale zpátky domů to bylo těžší nebo jste vysněnou dovolenou strávili v nařízené izolaci na hotelu, navíc leckdy za své. Pojišťovny se nad vyplácením takové škody spotřebitelům kroutily jak žížaly. Rozhodně u této naší ne zcela zdařilé otázky bude spravedlivé, když ji v obou případech Vašich odpovědí vyhodnotíme jako správně. Kdo z Vás tedy uvedl ano, případně ne, získal tutové 4 body do klasifikace! Covidu nazmar!

Správná odpověď  č. 29 – ano/ne

30. předpověď – za 5 bodů:

Hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová do konce roku 2021 oznámí další očekávaný dětský přírůstek do rodiny.

Konečně příjemnější téma. O Vánocích hokejista Tomáš a tenistka Lucie oznámili na svém webu očekávaný dětský přírůstek do rodiny. Dne 27.12.2021 jsme čerpali informaci ze stránek „spokojenezeny.cz“. Tak, to se nám povedlo, i Deskovky jsou po stránce prognózy spokojené! Kdo odpověděl ano, získává 5 bodů – už jsou na cestě jako přírůstek ke skóre!

Správná odpověď  č. 30 – ano

31. předpověď – za 7 bodů:

Školní rok v ČR 2021-2022 s prezenční docházkou pro všechny ročníky ZŠ, střední a vysoké školy bude zahájen až od 1. listopadu 2021.

V této prognóze jsme se naštěstí hluboce spletli. Snad pod tíhou „jarní covidové“ deprese nebo pod náporem proti-pandemických vládních omezení včetně lockdownu jsme viděli vše až příliš černě. „Světlé zítřky nastaly“ a děti do škol „1. září vesele klusaly!“ Kdo s námi nesouhlasil, dostává od nás 7 bodů za vysvědčení!

Správná odpověď  č. 31 – ne

32. předpověď – za 3 body:

Rychlobruslařka Martina Sáblíková do konce roku 2021 oficiálně ukončí svou sportovní kariéru, což prostřednictvím médií oznámí.

Tak, tato předpověď byla spíše od nás takový malý „hoax“. Tahle šedá motorová myška s ostrými noži bude kroužit po ledových oválech ještě pěkně dlouho a dost rychle. ZOH v Pekingu jsou za dveřmi a Martina tam určitě nemůže chybět. Držíme ji všechny palce! Kdo se nenechal zmást, nesouhlasil s námi a myšce Martině věřil dál, má od nás 3 body! A vzhůru na led…

Správná odpověď  č. 32 – ne

33. předpověď – za 4 body:

10. září 2021 bychom měli oslavit 1. výročí od otevření „Klubovny“ SDS, v Praze, v Lesnické ulici na Smíchově. Domníváme se, že tou dobou budou platit zpřísněná vládní a hygienická opatření, která nám oslavu při účasti nad 6 osob nedovolí. Nebo-li tou dobou bude platit vyhlášené vládní (hygienické) opatření s omezeným limitem osob, společně shromážděným ve vnitřních prostorách, nejvýše do 6 osob.

Dle programu Klubovny jsme otevřeli již 2.9.2021. Proti-pandemická omezení nebyla tou dobou nijak drakonická, a tak ten, kdo na naší prognózu odpověděl „ne“, má od nás 4 body za docházku!

Správná odpověď  č. 33 – ne

34. předpověď – za 2 body:

Očkovací nebo jinak řečeno vakcinační pas, letos do 31.12.2021, získá více jak 28.999 občanů ČR.

Na základě TV šotu ze STREAM.CZ jsme se dozvěděli, že ČR má od 1. června 2021 zaveden COVIDPASS, platný v té době prozatím jen pro 6 evropských zemí. Dne 4. července 2021 bylo zjištěno 498.000 lidí s certifikátem na Covid-19, a to i v podobě služby „Tečka“ s platností v celé EU. Naši prognostickou laťku jsme položili hodně nízko. Kdo ji vesele přeskočil a souhlasil s námi, tak získal 2 cenné anticovidové body!

Správná odpověď  č. 34 – ano

35. předpověď – za 8 bodů:

Bývalé biatlonistce Gabriele Soukalové se letos narodí holčička.

Na stránkách SUPER.CZ jsme se díky článku ze 16. září dozvěděli, že Gabriela porodila holčičku! Bingo! Trefa! Ne, to není její jméno, to máme jen radost z dobré předpovědi. Kdo s námi na jaře souhlasil, získal radostných 8 bodů!

Správná odpověď  č. 35 – ano

36. předpověď – za 3 body:

Známý moderátor a zpěvák Leoš Mareš letos do 31.12.2021 bude opět bourat se svým (nebo vypůjčeným) luxusním vozem.

Leoš Mareš je sám o sobě „velkej bourák“. Pátrali jsme ve všech tiskových bulvárech a na internetu, ale nikde žádná zmínka o letošní nehodě nebo snad jen o malém škrábnutí některého z luxusních „motokárek“ Leoše Mareše s přezdívkou Kožešník. Sehnali jsme však informace, že kdysi na chvíli přišel o řidičák, a že si pořídil sporťáček Lamborghini Avantador za 8,5 miliónu nebo později i exkluzivní Rols-Royce za 10 mega! A to všechno díky své píli na koncertech…, které mu prý dobře vynášejí. Začínám, jako moderátor Deskovek, uvažovat alespoň o elektrokoloběžce. Kdo tedy s námi v této předpovědi nesouhlasil, udělal dobře a získal od nás 3 body.

Správná odpověď  č. 36 – ne

37. předpověď – za 4 body:

Letos planetu Zemi mine minimálně jeden asteroid, v průměru velikosti 150 m, ve vzdálenosti menší než 200.000 km od země.

Letos to kolem naší Zeměkoule jen svištělo! Poslední kousek nám letos proletěl prakticky pod nosem! Dne 25. října jen 3000 km na Antarktidou proletěl 2021 UA1, naštěstí jen velikosti větší lednice. Dne 29.12. nás v uctivé vzdálenosti 354 miliónů kilometrů líznul asteroid 217 AE3 o odhadované velikosti 120 – 260 metrů v průměru! Dále nás naštěstí minuly ještě asteroid 2016 JG12 o průměru 190 metrů ve vzdálenosti 5 miliónů kilometrů, dále pak 2021 VR o průměru 120 metrů a 2021 VJ11 o průměru 20 metrů. Asteroid s označením 1982 HR o průměru 300 metrů nám čísnul patku ve vzdálenosti 5,7 miliónů kilometrů. Takže shrneme situaci: Pokud by nás některý trefil, toto hodnocení bychom již nenapsali. A že nás žádný netrefil, tak Vám za nesouhlas s námi připisujeme kosmické 4 body! Ať to sviští vedle dál!

Správná odpověď  č. 37 – ne

38. předpověď – za 5 bodů:

Letošní skutečný deficit státního rozpočtu nakonec přesáhne neskutečných 650 miliard Kč!

Skutečný deficit státního rozpočtu ke dni 30.11.2021 činil 401,5 miliard korun a prosinec to už o moc nezhorší. Náš divoký předpoklad se nevyplnil, i když zadlužení státu je to i tak dost veliké. Kdo s námi nesouhlasil sice nevydělal ani korunu, ale získává od nás 5 nezdaněných bodů!

Správná odpověď  č. 38 – ne

39. předpověď – za 6 bodů:

Letošní kurz koruny vůči americkému dolaru alespoň jednou dosáhne hranice nižší než 20,99 Kč za 1 USD.

Bohužel, tak silnou korunu letos nemáme. K této hodnotě se letos dokonce ani nepřiblížila. Naposled pokořila hranici pod 21 Kč za americký dolar dne 30.1. v roce 2018! Tehdy skončila na úrovni 20,39 za 1 USD! Jo, kde jsou ty časy….  Avšak nezoufejte, bude přeci líp! … teda alespoň to všude píšou. Kdo s námi nesouhlasil, vydělal tučný balík 6 bodů ke svému skóre!

Správná odpověď  č. 39 – ne

40. předpověď – za 4 body:

Předpokládané zdražení cen plynu a elektrické energie od teď až do konce roku bude alespoň u jedné z komodit činit více jak 9,49 %.

Netušili jsme, že v tomto případě budeme mít pravdu. Evropská mánie „Green Deal“ rozpoutala takové zvýšení cen energie a plynu, že spousta distributorů, nejen v ČR, zkrachovaly. Nárůst cen byl obrovský. Někteří dodavatelé zdražili své ceny i o více jak 200%! Kdo s námi souhlasil, tak si sice levněji kafe neuvaří, ale získává 4 body za společnou jasnozřivost!

Správná odpověď  č. 40 – ano

41. předpověď – za 5 bodů:

Inflace v ČR za rok 2021 přesáhne výši 6,49%.

I přes veškeré zvyšování cen zboží a komodit, se inflace letos udržela pod námi deklarovanou úrovní 6,49%. Kdo s námi nesouhlasil udělal dobře za 5 bodů!

Správná odpověď  č. 41 – ne

42. předpověď – za 6 bodů:

Cena benzínu letos alespoň dočasně překoná hranici 33,25 Kč/litr.

Dne 30.7.2021 CNN News oznámilo průměrné ceny benzínu výši 33,93 korun za 1 litr. A pak nalejte do starého Žigulíka 11 litrů na 100 km! Lepší krmit anakondu! Kdo s námi souhlasil a chodí pěšky, má od nás 6 bodů za prognózu!

Správná odpověď  č. 42 – ano

43. předpověď – za 4 body:

Do 31.5.2021 se zdraží jízdné MHD v Praze a v souvisejících jednotlivých dojezdových pásmech.

Tak, měli jsme pravdu jen částečně. Ke zdražení jízdného po Praze doopravdy došlo, ale Magistrát s tím nepopulárním krokem otálel až do srpna 2021. Od 1. srpna začalo platit nové jízdné. Krátkodobá jízdenka na 30 minut zdražila ze 24,- na 30,- Kč, 90 minutová pak z 32,- na 40 Kč. Samozřejmě k tomu byly zdraženy i ostatní časové a dojezdové jízdenky v rámci PID. Pravdou zůstává, že zdražení jsme sice tipli správně, ale v čase jsme se o pár měsíců sekli. Vozit si „prdelku“ jednou možná až za stovku nikdo nebude chtít, a tak to bude v Praze jednou vypadat jako v předválečném Saigonu – všichni na kolo a šlapat! Tudíž ten, kdo s námi v tomto případě nesouhlasil, získává od nás 4 body jako bonus na jízdenku!

Správná odpověď  č. 43 – ne

44. předpověď – za 3 body:

Do 30.11.2021 zanikne letecká společnost ČSA.

Poslední zprávou z portálu IDNES.CZ jsme se dozvěděli, že ČSA jsou v insolvenci, ale ještě zcela neskončili. Dloužek necelých 20 miliard chtějí zpět narubat leteckými službami na všech dvou strojích…. A v létě přidají prý další 3 letu schopné mašiny! Možná by bylo lepší rozdávat turistům rivala! Tak, tomu říkám přehazovat hromadu písku lžičkou! Ať se daří všem „báječným mužům na létajících strojích“! Kdo s námi nesouhlasil, získal 3 body k letence do Bulharska!

Správná odpověď  č. 44 – ne

45. předpověď – za 5 bodů:

Krypto měna Bitcoin letos (2021) alespoň jednou klesne pod hranici 25.000 USD za jednotku.

Bitcoin jako virtuální měna „nekrytá zlatem ani ničí poctivou prací“ měla nejnižší úroveň hned z kraje roku. Po loňském děsivém pádu se k 1. lednu 2021 rozšoupla na hranici 29.324 USD a postupně nabírala na síle. Mimochodem, kdo si ji hned v lednu pořídil, 8. listopadu ji mohl střelit za 67.528 doláčů… tak, tomu říkám „vejvar“ silný jak noha od kulečníku! Každopádně ten, kdo s námi nesouhlasil si vyvařil slušných 5 bodů!

Správná odpověď  č. 45 – ne

46. předpověď – za 3 body:

Restaurace a hostince letos zdraží ceny své obvyklé nabídky v průměru o více jak 30% oproti obvyklým cenám z let 2019.

Problematikou vývoje cen v gastronomii se už v létě zabývaly na portálu Aktuálně.cz.

17.7.2021, kde zveřejnili pěkně zpracovaný článek o cenách oblíbených jídel a nápojů. Celkový dojem ze všech dostupných informací, co jsme získali z internetu vyplývá, že zdražení je individuální, závisející na typu a umístění restaurace či hostince, a někde dokonce svou nabídku v jídelním lístku i zlevnili. Možná máte podobné zkušenosti. Se zdražením energií asi tato přívětivá gastronomická idylka brzo skončí, ale to už bude předmětem jiných „věšteckých předpovědí“ z našeho „Věšteckého koutku v Lesnické“. Tak, 3 body na zdraví tomu, kdo s námi ani v poslední letošní předpovědi nesouhlasil.

Správná odpověď  č. 46 – ne

Tyto předpovědi vznikly dne 1.3.2021 a vyhodnoceny byly 29.12.2021.

Za „Věštecký koutek v Lesnické“,
Jarda a Iva S.