1. Integrovaný turnaj Klubovny SDS, dvoučlenné týmy – ohlédnutí za průběhem a výsledky

Tak, konečně jsme se dočkali! Uspořádali jsme historicky 1. integrovaný multi-turnaj Klubovny SDS ve třech disciplínách pro dvoučlenné týmy. Proč právě integrovaný? Naším krédem je, že deskové a společenské hry mají především hráče pobavit, aktivovat u nich zdravou soutěživost, sbližovat je a prohlubovat vzájemnou úctu jeden k druhému. Turnaje se zúčastnili hráči v dokonalé kondici, ale i hráči se zdravotním hendikepem, ke kterému poškozený zrak či jeho úplná ztráta určitě patří. A proč multi-turnaj? Aby program herního odpoledne byl co nejpestřejší, rozhodli jsme se pro malý experiment. Součástí soutěže byly hned 3 disciplíny současně, které všechny účastníky dokonale „provětraly“! Stolní hokej Stiga je homologovaný pro hru na nejvyšší úrovni, tedy pro domácí ligy i turnaje MS ve stolním hokeji týmů. Česká republika má v něm skvělé zastoupení. Český kombinovaný tým, ve kterém hrají ženy i muži společně, získal ve Světových pohárech již řadu ocenění. Simulovaná zvuková střelba je oproti tomu fenoménem zrakově postižených závodníků. Střílí se z pistole nebo pušky na terč, na které jsou naváděny laserovým paprskem. Programové vybavení na PC doprovází závod ve zvukové střelbě slovně a zvukovým signálem. Samozřejmě všichni závodníci mají dokonale zakryté oči. Mít pevné, přesné ruce a dobrý sluch je v tomto případě nezbytné. Ve zvukové střelbě se každý rok koná řada soutěží a na závěr Mistrovství ČR. Stát se „mistrem“ v simulované zvukové střelbě není jen tak. Takový závodník prochází na začátku každé sezóny početným sítem kvalifikačních závodů a přísná kritéria, pokud je splní, ho teprve posunou do samotného finále střelecké sezóny, tedy na Mistrovství ČR! Oproti tomu poklidná a přemýšlivá Mezinárodní dáma na 10×10 polích je hra též považována za sportovní disciplínu podobně jako šachy. Její hraní rozvíjí kombinační myšlení a paměť. Hmatové dámové soupravy pak zdokonalují orientaci nevidomých v mikroprostoru. Na turnaji jsme využili variabilnosti v pravidlech dámy a vyzkoušeli si neobvyklou „žravou variantu“!

Pro celodenní turnaj jsme zvolili termín 28. říjen. Celkem z prostého důvodu. Státní svátek nenutil nikoho jít do práce, tedy pokud někdo není „workoholik“ a děti měly ve škole báječné volno. Kolem 13:00 hod. do Klubovny SDS na Smíchově přicházeli první účastníci. Přivítali jsme nejen Pražáky, ale i početnou výpravu z klubu Deskovek z České Lípy a jednoho odvážného hráče z klubu Deskovek TyfloCentra Plzeň. Soupiska se po chvíli ustálila na počtu 12 účastníků. Ten, kdo chtěl přijít, našel si čas a obětoval cestu až k nám, se určitě dobře bavil. Ostatní, co se přihlásili, ale nedorazili do Klubovny, ať už z jakéhokoliv důvodu, možná propásli chvíle setkání přátel deskovek i sportu a zejména pak odpoledne plné zajímavých zážitků.

Po prezentaci a úvodním seznámení účastníků s pravidly jednotlivých disciplín, organizátoři přistoupili k losování dvojic u těch hráčů, kteří své dvojice v přihlášce předem neavizovali. A tak, i díky náhodě, postupně vznikly týmy:

„A“ Lenča – Martin S.,
„B“ Jarka H, – Jarka S.,
„C“ Radek – Lišák,
„D“ Irenka – Maple,
„E“ Helenka – Honza,
„F“ Janar – Dominik.

Po rozlosování vznikly tabulky hokejových skupin, které jsme vtipně nazvali po sázkových kancelářích. „BetArena“ hostila Martina S., Jarku S. a Lišáka. Skupina „Chance“ přivítala Mapla, Honzu a Dominika. V BetAreně se nelépe dařilo Lišákovi se 2 vítězstvími a impozantním skóre 17:0! V napínavé skupině „Chance“ nakonec celkové vítězství doslova „urval“ Maple, přičemž velký hokejový souboj sehrál s Honzou, který nakonec Maplemu podlehl 7:8.

Střelecká disciplína probíhala průběžně podle toho, kdo zrovna nebyl v jiné soutěžní akci. Mezi „ostřílené“ střelce lze zařadit pětici nejlepších:

5. místo: Martin S. (112),
4. místo: Janar (119),
3. místo: Jarka H. (130),
2. místo: Lišák (159),
1. místo: Radek (168) – titul turnaje „Nejlepší střelec“.

Získané body ze střelby byly pro dvojice velmi důležité. Ten závodník ve dvojici, který „přestřelil“ nebo spíše nenastřílel, tedy získal nejhorší součet v desítce ran, tomu jsme výsledek škrtli. Každá dvojice tedy měla ve svém „společném účtu“ pouze nejlepších 3×10 ran!

Střelecké drama opouštíme a zaměříme se na poslední disciplínu odpoledne – Žravou mezinárodní dámu. Dámu si opět zahráli všichni. Potkali se ve čtyřech skupinách. Aby se to organizátorům moc nepletlo, pojmenovali skupiny podle měst.

Ve skupině „Acapulco“ se sešli Lenča, Radek, Jarka S. Radek v TyfloCentru v Plzni dostatečně natrénoval a skupinu vyhrál. Ve skupině „Barcelona“ rozehrály své znalosti Irenka, Janar a Helenka. Tato parta nenašla „svou královnu“ tabulky, protože všechny dámy získaly po jedné výhře. Prostě se vzájemně dokonale porazily. Zajímavé…. Ve skupině Curych zasedli k deskám Martin S., Jarka S. a Lišák. Své znalosti dokonale zúročil Lišák. Oba soupeře v tabulce porazil. Ve čtvrté skupině Denver nastoupili Maple, Honza a Dominik. Maple je „dámový profík“. Se svými soupeři si celkem hravě poradil a skupinu vyhrál. Dáma tedy rozhodla o přidělení posledních bodů do celkové tabulky herního odpoledne a šlo se účtovat. Rozhodčí postupně „zavařil“ dvě kalkulačky a nezbývalo tedy nic jiného než „paměť“. Z přehršle čísel se naštěstí jeho mozek nezahltil. Po pár minutách výpočtů bylo vše jasno. Ještě vypsat diplomy a hurá na vyhlášení „Oskarů“ … tedy vítězů.

Tabulka po všech odehraných disciplínách dopadla následovně:

6. místo Lenča – Martin S. (39 bodů)
5. místo Janar – Dominik (43 bodů)
4. místo Jarka H. – Jarka S (45 bodů)
3. místo Helenka – Honza (47 bodů)
2. místo Irenka – Maple (50  bodů)
1. místo Radek – Lišák (60 bodů)

Vítězům gratulujeme! Závěrem všem hráčům děkujeme za účast na báječném odpoledni, plném soutěží. Vyhráli totiž všichni, kteří doma nelenošili a ve čtvrtek k nám na Smíchov přijeli nejen z blízka, ale i z daleka. Zvláštní poděkování ještě patří nejmladšímu účastníkovi her – Honzíkovi, který byl zdatným asistentem rozhodčího střelby a dohlížel i na výsledky hokejových utkání. Mimochodem je to nejrychlejší střelec s kovbojským stylem: tasit – zamířit – vystřelit! Na zamíření jedné rány nikdy nepotřeboval více než 1,5 vteřiny! Svými dosaženými výsledky by se řadil na 4. – 6. místo střelecké soutěže. Klobouk dolů! Máme mladé střelce.

Závěrem si moc přejeme, ať Covid-19 již konečně odejde, abychom se mohli v budoucnu nerušeně a pravidelně scházet při podobných akcích se sportovní či herní tématikou. A že jich máme pro Vás připraveno… nechte se překvapit.

Tabulka výsledků 1. integrovaného turnaje Klubovny SDS
Odkaz na fotogalerii

Váš team Deskovek Ivana a Jarda S.