Soutěž řešení úloh Mezinárodní dáma v lockdownu 2021 – ohlédnutí a výsledky 2. kolo

Koncem dubna 2021 jsme vyhlásili novou internetovou soutěž, zaměřenou na řešení koncovek – úloh z mezinárodní dámy. Dáma je sport, stejně jako šachy a pravidla nejsou nijak složitá. Během partií vzniká bezpočet různých kombinací! Pokud je hráč připraven je řešit, většinou najde cestu k vítězství.

Jak jsme již uvedli v článku po prvním kole úloh: „Dámové úlohy jsou koncipovány vždy jako výhra za bílého, a to během několika málo tahů. Většinou po 2 až 4 tazích bílého i černého je výhra zřejmá nebo pozice na desce vyznívá ve prospěch bílého s drtivou převahou oproti černému (červenému).“ Tahy, počínaje vždy bílým, mají svou logiku a jsou následovány řetězovou reakcí několika následných vynucených tahů od červeného, kdy červený již nemá možnost výběru a nebo se do poslední chvíle snaží odehrát co nejlepší tahy s ohledem na pravidla hry. Proto řešitel musí uvažovat i ty nejlepší tahy za červeného (černého)! „Červený není žádný vodník Žabža!“

Letošní pokračování lockdownu jsme využili a zaměřili se na mezinárodní dámu (MD), která se hraje na desce 10 x 10 polí. Pravidla má shodná s dámou brazilskou a tak každý zájemce, který se s pravidly seznámil, může luštit směle s námi! Diagram s notací políček pro MD najdete v rubrice Návody a pravidla her – Deskové hry – Mezinárodní dáma.

Výsledky z druhého kola najdete v přehledné průběžné tabulce soutěže v níže připojeném odkazu a též v rubrice „MD v lockdownu 2021“. Každou středu od 20:00 hod zveřejňujeme novou sérii úloh – kolo. Na diagramy z předchozího kola již nelze odpovědět a pokud Vám utekly bez povšimnutí nebo jste si na ně nenašli potřebný čas, najdete je na našich stránkách SDSZS.CZ v rubrice Internetová soutěž – Archiv úloh – Mezinárodní dáma. Úlohy si můžete kdykoliv vyzkoušet. Pokud si nevíte rady, řešení každé úlohy je skryto v dialogovém okénku „řešení diagramu“. Pokud však v aktuálním kole odpovíte na všechny diagramy a budete současně nejrychlejší, získáváte s body za správné řešení úloh i body za rychlost. A to se pěti nejrychlejším stále dobře vyplatí! Pravidla internetové soutěže a odkaz na pravidla hry najdete v již zmíněné záložce: „MD v lockdownu 2021“.

A jak dopadlo 2. kolo? Nejrychlejším a současně nejpřesnějším řešitelem byl Ráďa, který odpověděl na všechny úlohy správně a získal 39 bodů. Gratulujeme! Stříbrnou se stala Helenka (35 bodů) a bronzové místo si vyluštil Maple (30 bodů).

Všem hráčům, kteří se internetové soutěže a druhé série úloh zúčastnili, děkujeme a současně přejeme hodně štěstí i bystré mysli do dalších částí. Věříme, že i noví hráči se do soutěže co nejdříve zapojí.

Výsledky Mezinárodní dámy v lockdownu v PDF

Za tým Deskovek instruktoři Ivana a Jaroslav S.