Soutěž o „Pohár přátel Deskovek ve zvukové střelbě 2019 – ohlédnutí za průběhem a výsledky

Deskové hry jsou v současné době velmi zajímavým způsobem, jak strávit volný čas mezi partou přátel, kamarádů – nadšenců pro deskové a karetní hry všech žánrů i kategorií. Vedle kombinačních her jsou populární různé strategické i karetní. Netřeba ani jmenovat. Snad jen pro ty hráče, kteří ještě neměli tu možnost si nějaké například v Klubu Deskovek při SONSu v České Lípě s námi vyzkoušet, uvádíme: karetní hru Syllabatim 1 a 2, Slovní Poker, tradiční Whist – předchůdce populárního Bridže, mírně hazardní Pirátské kostky, náhodné kostkové Shut the Box, domino Královská zahrada, různé druhy dámy na deskách 8×8, ale i 10×10 polí a mnohé další. Samozřejmě všechny citované hry jsou uzpůsobeny pro hmatovou hru. Nevidomí hráči mají možnost bez rozpaků hrát třeba i s dobře vidícími soupeři.

Obecně vzato i světově prezentováno – dáma je sport a sportovní střelba také. Zvuková střelba od svého vzniku, díky podpoře v podobě stále dokonalejších elektronických zařízení, si mezi zájemci nejen v ČR získala velkou oblibu. Střílí se z laserem naváděné pistole či biatlonové pušky. Pořádají se různé soutěže, kvalifikace a vrcholem závodního dění je pak Mistrovství ČR ve zvukové střelbě. Možná z různých bondovek nebo špionážních knih či filmů známe takové výroky jako: „Agent střílel poslepu, protože v místě byla tma nebo nepřítel zhasnul světlo. Neohrožený agent ve tmě přesto protivníka zázračně trefil“! Při zvukové střelbě jsou si všichni hráči rovni. Ti, co vidí, mají pásku na očích. Navádění zvukem na ideální střed je možná pro někoho poněkud zvláštní styl zaměřování, ale dá se na něj rychle zvyknout. A pevné ruce zvukového střelce? Ty musí být stejně pevné jako při opravdové střelbě! Váha napodobeniny laserové zbraně odpovídá téměř klasické zbrani a místo nabíjení munice se používá všude dostupný el. proud, tedy pokud zrovna nezapomeneme připojit trafo do zásuvky! To si už pak ani jednou nevystřelíme. Musíme na výstřel počkat.

Již druhá sezóna Deskovek nás ujistila v tom, že přátelé a vedení v SONSu v České Lípě jsou velmi podnikaví a aktivní lidé. Pravidelně se účastní spousty sportovních i kulturních akcí, velkou část z nich sami pořádají. V takovém případě pro nás a fanoušky Deskovek bylo celkem snadné uspořádat 1. ročník závodu o „Pohár přátel Deskovek ve zvukové střelbě 2019“. Je to možná v budoucnu soutěž, jenž vznikla z báječného nápadu organizátorů Deskovek a vedení SONSu v České Lípě, které se může zúčastnit každý hráč deskových a karetních her, který deskovky aktivně hraje či je dokonce účastníkem ligy LIGAN/LIGAS.

7.6.2019 (9:30 hod) se v SONSu v České Lípě sešlo celkem 11 závodníků, dospělých hráčů deskovek v různém věkovém rozmezí, kteří se do závodu o pohár zapojili. Někteří z nich měli se zvukovou střelbou již mnohaleté zkušenosti, jiní se s ní sešli teprve poprvé nebo podruhé v životě. Soupiska obsahovala slavná jména. Příkladně Zuzana Duchoňová s manželem Františkem Duchoněm nejsou ve zvukové střelbě žádní nováčci. Zuzana je mistryní republiky.

První kolo proběhlo celkem hladce a Zuzana ziskem 89 bodů ze 100 možných jednoznačně ovládla průběžnou první pozici v tabulce. V 1. kole se ještě velmi dobře dařilo Janě Řehořkové 86 bodů a Jaroslavu Slaninovi 84 bodů. Ve druhém kole šlo už tzv. do tuhého. Ti nejlepší měli své výkony potvrdit a těm, kterým se v prvním tolik nedařilo, si mohli  polepšit. Ve 2. kole se nejlépe dařilo Vladimíru Hrimutovi, který dosáhl 82 bodů a oproti 1. kolu si výrazně polepšil, Fandovi Duchoňovi se ziskem 89 bodů, jenž zaváhání z prvního kola napravil a Jaroslavu Slaninovi, který vystřílel celkem solidních 95 bodů!

Celkové výsledky najdete v připojeném odkazu na tabulku v PDF formátu. Jen prozradíme, že „Pohár přátel Deskových her ve zvukové střelbě“ vyhrál Jaroslav Slanina s celkovým ziskem 179 bodů, 2. místo obsadila Zuzana Duchoňová se 163 body a 3. místo si svými vyrovnanými výkony v obou kolech „vystřílela“ Jaroslava Hudečková se ziskem 161 bodů.

Závěrem nutno dodat, že všichni účastníci se velmi dobře bavili. Po střelbách i při nich běžely deskové a karetní hry s plným nasazením hráčů. Poslední herní letní odpoledne v České Lípě sezóny 2018-2019 nám opět rychle uteklo. Rozhodčí se při počítání těsných výsledků mírně zapotil, k čemuž napomohlo i velmi horké páteční odpoledne. S nadšením a potleskem všech přihlížejících se rozdaly medaile a diplomy. Vítězům samozřejmě gratulujeme a těšíme se na další setkání!

Příští klub Deskovek v SONSu v České Lípě bude až v září 2019. Termíny všech plánovaných klubových setkání budou na stránkách SDSZS.CZ včas zveřejněny. Touto cestou zveme všechny přátele Deskovek na vyhlášení výsledků a především vítězů ročníku LIGAN/LIGAS 2018-2019. Závěrečný „mejdan“ se uskuteční dne 27.6.2019 v Městské knihovně na Smíchově od 15:30 hodin. Okoření jej country skupina Staré Sedlo, která nás bude celým průběhem vyhlašování vítězů sympaticky hudebně doprovázet a přijdou nás podpořit známé osobnosti – hosté spolku Společenství duševních sportů, z.s. Praha.

Těšíme se na Vás při dalších setkáních v klubu „Deskovek“. Hrajte s námi!

Váš team Ivana a Jarda Slaninovi

Výsledky zvukové střelba Deskovky 2019 k nahlédnutí v PDF