1. Partie: Trenéři – Lišák

Pravidla hry:  Brazilská dáma
Zahájení partie: 27.11.2020
9. Aktualizace pozice k datu: 8.3.2021
Výsledek partie: dohráno   3  :  0

Diagram šachovnice

Poslední aktuální pozice figur na desce pro kontrolu:
bílé kameny: c1, e1, g1, f2, b2, f4, c5
červené kameny: h8, e7, c7, h6, f6, h4

Partiář – provedené tahy v pořadí bílý – červený:

 1. tah: c3-d4, b6-a5
 2. tah: g3-f4, f6-g5
 3. tah: d4-e5, d6-c5
 4. tah: h2-g3, g5-h4
 5. tah: e5-d6, c7xe5
 6. tah: f4xb4, a5xc3,
 7. tah: b2xd4, a7-b6
 8. tah: g3-f4, e7-d6,
 9. tah: d4-c5, b6xd4,
 10. tah: e3xe7, f8xd6
 11. tah: d2-c3, g7-f6
 12. tah: c3-d4, b8-c7
 13. tah: d4-c5, d6xb4
 14. tah: a3xc5, d8-c7
 15. tah: a1-b2, černý se vzdal.

Závěrečné hodnocení:

Partie s Lišákem probíhala, se střídavými odezvami jednotlivých tahů, cca 3 měsíce. Lišák je náš nejmladší účastník v soutěži, student gymnázia, se kterým se známe z Deskovek z Městské knihovny v Praze na Smíchově, kde exceloval v turnajích v různých hrách a získal několik medailí i pohárů. V letě se sice do našich internetových soutěží nezapojil, ale stačil nás navštívit v září 2020 při otevření naší Klubovny SDS z. s. na Smíchově. Pandemie nám nedovolila více jak 2 – 3 setkání a opět jsme upadli do nekonečného „lockdownu“.

Samotný fakt tak dlouhé přestávky v jakékoliv společenské či sportovní činnosti, pracovních či studijních povinností, nese s sebou spousty negativ. Jedním z nich je po čase nechuť cokoliv dělat. Když jsme v dubnu 2020 zahájili výuku a soutěže po internetu, ani zdaleka jsme sami netušili, že to na dlouho bude jediná společenská herní zábava, kterou budeme moct provozovat. Příprava Klubovny během léta nás těšila, stejně jako myšlenka, že jednou po pandemii se tam budeme moct scházet, hrát, soutěžit i mírně sportovat. Hmm…, tak to si asi ještě dlouho nebudeme! Již několikrát jsme měli tendenci, v důsledku depresivní nekonečné situace kolem Covidu-19, lidově řečeno: „sbalit svá fidlátka“ a taky se začít nudit, ale naši přátelé, kamarádi a hráči z různých konců republiky nás přesvědčili, že by to byla velká škoda. Pandemie tu přeci nebude věčně!

Lišákovi musíme přiznat odvahu, že se zapojil do naší soutěže, ale u nás jsou takové postaveny na zájmu a pravidelném kontaktu s hráčem, byť jen přes internet. Jsou možná atraktivnější způsoby, jak se na internetu, kromě distanční školní výuky, důkladně vyřádit, ale různé střílečky, plošinovky či arkádové hry asi účastníka nic moc nenaučí. Být stále lepší a lepší se dá v čemkoliv. Hráč si však musí vybrat sám.

Partie byla od Lišáka vedena celkem zodpovědně, pouze vznikaly velké časové prodlevy mezi jednotlivými tahy. Distanční výuka dávala a doposud dává zabrat každému studentu či školákovi, nepochybně i učitelům a profesorům. To je nám zřejmé, protože Sarkastický hráč je též studiem gymnázia povinný distanční „docházkou z domova“. S Lišákem jsme odehráli solidních 15.tahů. Dával si celkem pozor na všechny úskalí a nástrahy, které hra přináší. Díky rozumným výměnám byl materiál obou stran do posledního momentu celkem vyrovnaný, ale ztráta naděje na jakýkoliv úspěch černého spočívala v jeho velmi špatné pozici, ve které se Lišák s kameny ocitl. Od 9.tahu jsme se zaměřili na oslabené pravé křídlo černého a postupně vybudovali náznak s možností projít až do dámy. Ostatní kameny černého byly pozičně více méně zablokované a černému nezbyl žádný prostor pro jakoukoliv protihru. V 15. tahu se Lišák, po zralé úvaze, vzdal. Bohužel, další partií jsme už  náš kontakt nenavázali. Děkujeme mu za účast i partii. Pevně věříme, že se mu daří dobře. Těšíme se na chvíli až pomine pandemie a budeme se moct opět scházet v Městské knihovně na Smíchove či u nás v Klubovně. Držíme Lišákovi palce ve studiu i v soutěžení.       

Video průběhu 1. partie Trenéři – Lišák: