Pirátské kostky – společenská hra

Hra pro 2 – 5 hráčů

Obsah:

Reliéfní nebo s braill. popisky „Pirátské kostky“ – doplněk pro nevidomé k originální hře 8 ks. (dle varianty zvolené doplňkové sady)
Originální hra „Pirátské kostky“.

Karty:

Kostka originální – 8 ks
Kostka reliéfní – 8 ks (doplněk hry pro nevidomé)
Lodní deník zápisník na tahy (pouze pro vidící) 20 listů
Kelímek na reliéfní kostky (doplněk hry k reliéfním kostkám)
Pirátské karty originální s braill. popisky 35 ks (doplněk hry)
Přehledové karty 5 ks (pouze pro vidící)
Přehledové karty 4 ks (braill. karty – doplněk originální hry pro nevidomé)
Počítadlo skóre – volitelně, není součástí sady

Myšlenka a cíl hry:

Cílem hry je pomocí kombinací hozených na kostkách ve spolupráci s vyloženou kartou získat co nejvyšší skóre v tahu a v celkovém součtu jako první 6.000 bodů.

Úvod:

Ahoj, námořníku!

Každý rok se sejdou na Ostrově lebek ti nejhorší a nejděsivější piráti Sedmero moří. Večer hrají kostky a navzájem si vyprávějí historky o těch nejúžasnějších kořistech, které kdy získali během pirátských plaveb.

Staň se i ty tím nejlepším pirátem! Vezmi si jednu pirátskou kartu a poté pomocí štěstěny hoď tu nejcennější kombinaci kostek. Čím cennější ta kombinace bude, tím více bodů získáš.
Vyhraje ten, kdo jako první získá 6000 bodů!

Příprava hry:

Vyberte kapitána pro vaši posádku. Kapitán dostane lodní deník a zapíše do něj jména hráčů. V průběhu hry do něj pak zapisuje body, které jednotliví piráti získají. Kapitán také zamíchá pirátské karty a položí je doprostřed stolu lícem dolů. Každý hráč dostane jednu přehledovou
kartu. Na této kartě naleznete všechny možné kombinace a kolik bodů za ně můžete získat. Nejmladší pirát má tu čest hrát jako první, poté se hraje po směru hodinových ručiček. Vloží kostky do kelímku, protřepe je a postaví kelímek před začínajícího hráče. Výprava právě začíná!

Průběh hry:

Ty, který vyplouváš na výpravu jako první, si vezmeš vrchní pirátskou kartu a položíš ji lícem (obrázkem) nahoru na odkládací balíček tak, aby ji všichni viděli a oznámí ostatním její funkci. Tato pirátská karta ovlivní to, kolik bodů za hod kostkami získáš (viz dále: „Pirátské karty“). Nejprve hodíš všemi osmi kostkami najednou. Poté můžeš jednotlivými kostkami házet znovu. Tvým cílem je hodit co nejvíce stejných symbolů. Diamanty a zlaté mince jsou obzvláště cenné, protože díky nim získáváš body navíc. Poté je na řadě další hráč a začíná tak, že si vezme vrchní pirátskou kartu… a hodí všemi kostkami.
Pokud dojde dobírací balíček, zamíchejte všechny karty z odkládacího balíčku a položte je na místo dobíracího balíčku.

Jak můžeš získat co nejvíce bodů?

Při prvním hodu kostkami hodíš všemi osmi kostkami najednou. Můžeš se rozhodnout, jaké kostky, které opatrně odložíš hozenými symboly nahoru a jakými kostkami budeš házet znovu a to podle toho, jaká karta na tebe přišla. Nemusíš také ani žádnou kostku odkládat. Také můžeš hodit znovu jakoukoli kostkou, dokonce i tou, kterou jsi při předchozím hodu odložil stranou.

POZOR:

 V průběhu házení kostek však platí dvě důležitá pravidla:
– Pokud budeš s kostkami házet znovu, musíš hodit alespoň dvěma najednou. Nemůžeš házet jen jednou kostkou!
– Nemůžeš znovu házet kostkou, na které padla lebka respektive zkřížené hnáty. Těchto kostek se už nemůžeš po dobu svého tahu (pirátské výpravy) ani dotknout.

POZOR:

Pokud hodíš tři lebky (ať už najednou nebo postupně), tvá pirátská výprava je předčasně ukončena a nezískáváš žádné body, nehledě na to, co ti padlo na ostatních kostkách, které jsi si ponechal stranou nebo právě hodil!

Body na konci tahu – své pirátské výpravy – zúčtování

Abys za svou výpravu získal nějaké body, můžeš házet dle pravidel kolikrát chceš, avšak chceš-li mít body, musíš ji dobrovolně ukončit předtím, než hodíš celkem tři lebky. Jsi-li již s hozenými kostkami a kombinací na nich spokojen, spočítají se ti body za kostky a body za jejich kombinace. Závěrečné skóre pak zapíše kapitán do lodního deníku pod tvým pirátským jménem.

Jaké kombinace můžeš hodit a jak se vůbec počítají?

3 stejné symboly na kostkách jsou za … 100 bodů
4 stejné symboly na kostkách jsou za … 200 bodů
5 stejných symbolů za …..    500 bodů
6 stejných symbolů za ….. 1000 bodů
7 stejných symbolů za ….. 2000 bodů
8 stejných symbolů za ….. 4000 bodů (jenže takové štěstí piráta nepotká každý den, že?)

Pozor:

Diamanty a zlaté mince ti mohou přidat body dokonce dvakrát: Za každý hozený diamant nebo zlatou minci se ti automaticky připočítává 100 bodů! Ale také, pokud hodíš tři a více mincí, nebo tři a více diamantů, získáš body za kombinaci stejných kostek. To je tedy zisk!

Zvláštní bonus – Truhla plná pokladů:

Pokud se ti podaří získat body všemi 8 kostkami, získáváš 500 bodů navíc k bodům, které jsi už získal za jiné kombinace. Z tohoto tedy vyplývá, že ve své výpravě nesmíš hodit ani jednu lebku!
Pokud ale poté hodíš byť jen na jedné kostce lebku, o tento bonus přicházíš!

Ostrov lebek:

Pokud při prvním hodu hodíš čtyři a více lebek, ocitneš se na Ostrově lebek. Dej stranou všechny kostky s lebkami a hoď znovu všemi zbývajícími. Pokud při každém hodu hodíš alespoň jednu lebku a dáš ji stranou, můžeš házet se zbývajícími kostkami dál. Ostatní symboly v tuto chvíli nemají žádný význam, snažíš se hodit pouze symbol s lebkou. Jakmile ale nehodíš žádnou lebku, tvá pirátská výprava končí. Na Ostrově lebek nezískáš nikdy žádné body, ale všem ostatním pirátům se odečte 100 bodů za každou kostku s lebkou, kterou se ti podařilo hodit.

Pirátské karty a jejich význam ve hře

Pirátské karty ti buď přidávají, nebo ubírají body na každé pirátské výpravě, a to dle štěstí či smůly, které v kartě na tebe právě vyšlo.

Ostrov pokladů - obrázek truhly

Ostrov pokladů: ochrání tvé bohatství: Poté, co hodíš kostkami, si můžeš na tuto kartu schovat jakékoli množství kostek tak, aby hozené symboly byly stále směrem nahoru. Později je můžeš opět vzít a házet s nimi znovu. Pokud hodíš třetí lebku, tvé kolo je u konce a kostky, které ležely mimo kartu, se ti nezapočítávají. Započítají se ti body pouze z kostek, které ležely na této pirátské kartě.

Pirátská dvojitá síla - obrázek piráta

 

 

Pirát – dvojitá síla: Zdvojnásobí se ti počet bodů, které v tomto kole získáš. Pokud se ocitneš na Ostrově lebek, tví protivníci přijdou o 200 bodů za každou lebku, kterou hodíš.

 

Lebka/Lebky: Pokud máš na kartě jen jednu lebku, začínáš kolo s jednou lebkou (zkříženými hnáty). Pokud jsou na kartě dvě lebky, začínáš kolo se dvěma lebkami. Tyto symboly se přičítají k těm, které poté hodíš na kostkách.

Obrázek lebky Obrázek lebek

 

 

 

 

Strážkyně – zbaví tě lebky: Jednou během svého kola můžeš znovu hodit jednou kostkou, na které ti předtím padla lebka.Strážkyně - obrázek dívky

 

 

 

Pirátská loď – taste šavle: Budeš muset hodit alespoň tolik šavlí, kolik je na kartě. Pokud se ti to podaří, získáváš k bodům, které jsi už získal (šavle, které jsi hodil, se pochopitelně počítají také jako kombinace) navíc bonus, který je napsaný ve spodní části karty. Pokud se ti to nepodaří, nezískáváš žádné body, a navíc se ti z tvého celkového skóre v lodním deníku odečte počet bodů, který je ve spodní části karty. Pirát, který si líznul tuto kartu, se nemůže ocitnout na Ostrově lebek.

Pirátská loď Pirátská loď Pirátská loď

 

Zlatá minceZlatá mince: Tvá pirátská výprava začíná s jednou zlatou mincí navíc. Za ni pochopitelně získáváš body navíc a další body můžeš získat za kombinaci s dalšími zlatými mincemi, které hodíš.

 

 

 

DiamantDiamant: Tvá pirátská výprava začíná s jedním diamantem navíc. Za něj pochopitelně získáváš body navíc a další body můžeš získat za kombinaci s dalšími diamanty, které hodíš.

 

 

 

ZvířataZvířata: Pokud hodíš opici nebo papouška, počítají se jako stejné kostky a můžeš je použít na kombinaci. Například, pokud hodíš dva papoušky a tři opice, získáváš kombinaci 5 stejných kostek.

 

 

 

Konec hry:

V momentě, kdy první pirát získá 6000 bodů nebo více, začne rozhodující kolo. Všichni zbývající hráči dostanou poslední šanci podniknout poslední pirátskou výpravu. Hráč s nejvyšším
skóre vyhraje hru.

POZOR: Pokud po rozhodujícím kole nemá v lodním deníku ani jeden hráč 6000 bodů nebo více, pokračuje se ve hře, dokud nebude mít jeden z vás opět 6000 bodů nebo více. Tento hráč pak automaticky vyhrává hru, rozhodující kolo v tomto případě již nebude.

Pokud chcete, můžete se před začátkem hry dohodnout na jiném vítězném skóre. Můžete hrát kratší hru (např. do 5000 bodů), nebo delší hru (např. do 8000 bodů).

Pirátská magie:

Pokud hráč hodí kombinaci 9 stejných kostek, např. tím, že si vytáhne kartu se zlatou mincí a buď postupně, nebo ihned hodí zlatou minci na všech kostkách, vyhrává automaticky hru.

Příklady ze hry:

Pirát Jack si vytáhl pirátskou kartu Pirát.

Poté hodí všemi kostkami najednou a padnou mu následující symboly – 2x zlatá mince, 1x opice, 1x papoušek, 3x šavle a jedna lebka.

Lebku musí dát stranou. Po té se ještě rozhodne, že dá stranou také tři šavle a dvě zlaté mince. Hodí znovu kostkami, na kterých poprvé hodil opici a papouška.

Při druhém hodu hodí následující symboly – 2x zlatá mince. Paráda!

Aby získal více bodů, dá stranou všechny kostky se zlatými mincemi a hodí znovu se třemi kostkami, na kterých jsou šavle.

Při třetím hodu padnou následující: 1x diamant, 1 x lebka a 1x opice.

To je teda pěkné zklamání! Nicméně, už hodil dvě lebky, a tak se rozhodne již neriskovat a počtvrté už kostkami nebude házet a ukončí své kolo.

Za toto kolo pirátskou výpravu tedy získává následující počet bodů:

4 zlaté mince                =        400 bodů
1 diamant                      =        100 bodů
4 kostky kombinace     =        200 bodů
Pirát Jack tedy hodil celkem … 700 bodů!

Ovšem díky kartě s Pirátem, kterou na začátku svého tahu otočil,  získává dvojnásobek bodů a dohromady tedy ukořistil bohatství v hodnotě 1400 bodů! Ten má tedy štěstí, že?

Tak, napněte plachty a vydejte se odvážně za dobrodružstvím!

Všechny kostky ve hře jsou opatřeny reliéfními znaky nebo písmeny v braillu, to podle typu sady. Všechny karty jsou opatřeny popisky v braillu. Počítadlo je volitelným doplňkem, není součástí sady.

Význam symbolů na kostkách:

symbol - zlatá mince

 

– zlatá mince, žlutý znak (v braillu písmeno M

 

Symbol - šavle

– šavle, stříbrný znak (v braillu písmeno Š)

Symbol - papouška 

– hlava papouška, zelený znak (v braillu písmeno P)

Symbol - opice

– hlava opice, hnědý znak (v braillu písmeno O)

Symbol - diamant 

– diamant, modrý znak (v braillu písmeno D)

Symbol - zkřížené hnáty

– zkřížené hnáty, bílé kosti na černém podkladu (v braillu písmeno K)

 

 

Návod v PDF

Příjemnou zábavu Vám přeje
Společenství duševních sportů, z. s., Praha
e-mail: SDSZS@seznam.cz