1. Turnaj Deskovek 2018/2019 Prší! + Double (dvojce) – ohlédnutí za průběhem a výsledky

Krásné letní prázdniny uběhly jako voda. Příjemné až horké počasí vládlo v červenci i v srpnu. Deskovky v knihovně na chvíli osiřely, ale celou tu dobu se těšily na začátek září, na nové zájemce o hraní her a na staronové přátele deskovek.

Koncem září, přesněji 27.9.2018, jsme na „rozjezd Deskovek“ zvolili nenáročný mini-turnaj v Prší a Doubble – dvojic, zamýšleno jako motivaci pro budoucí teamovou spolupráci kamarádů nebo rodinných klanů v nové školní sezóně. Zájem o turnaj v úvodu sezóny předčil naše očekávání jako organizátorů. Z „mini“ se stala malinko „větší“ záležitost. Sešlo se celkem 9 teamů a možná mohlo být ještě více, kdyby někteří zájemci dorazili jen o chvilku dříve. 18 hráčů se do karetního souboje pustilo od samotného začátku neohroženě s velkým nadšením, což dokazují i zvolená hrdá jména teamů.

1. turnaj již druhého ročníku Deskovek v rámci „Knihovního deskohraní“, pořádaný Městskou knihovnou v Praze 5 – Smíchově, na Nám. 14. října ve spolupráci s dobrovolníky, trenéry a lektory ze Společnosti duševních sportů, z.s. Ivanou a Jardou Slaninovými, jsme po krátkém technickém úvodu (prezentace hráčů a upřesnění pravidel), odstartovali v 16:30 hod. Los byl, ostatně jako vždy, velmi zajímavý. Zákon náhody (nebo spíše schválnosti) pracuje vždy spolehlivě. U prvního stolku se nám sešly teamy: Neporazitelní, Nezdolní a Fantastická „2“. Druhý stůl obsadily teamy: Bombeři, Dvojka a Smajlíci. Třetí stolek náležel teamům: Husiti, Nerozhodní a Favoritky.
Prší je notoricky známá karetní hra, kterou zná snad prakticky každý ve věku 5 až 99 let. Double, varianta minihry „Pekelná věž“, je ryze postřehová hra, kde jen ten nejrychlejší u stolu získává nejvíce bodů v podobě postupného sbírání karet, které mají shodný vždy jeden symbol s aktivní kartou hráče a právě vyloženou kartou. Pokud hráč objeví shodný obrázek na obou kartách nejrychleji ze všech, má bod a kartu bere. Naštěstí bleskové ruce hráčů nepřišly k úrazu. Vzpomenout si rychle na ten správný název symbolu někdy působilo dost komicky. A tak jsme se dozvěděli, že na kartách příkladně je: mapa – značka jednosměrky, slepice – fialový ptáček, ruka – logo Doubble, apod. Nejrychlejší postřeh projevili Bombeři a Husiti. Prší se pak dařilo nejvíce Husitům, Neporazitelným a Dvojce. A jak to nakonec vše dopadlo? To, že průběh byl napínavý až dokonce vyplynulo z dílčích výsledků. Rozhodčí měl ke konci turnaje plné ruce tužek a popsaných papírků. Rozhodovaly opravdu jen nepatrné rozdíly ve skóre. Rozhodčí nakonec vše zdárně dopočítal, a takto to dopadlo:
Zvítězili Husiti, na 2. místě se umístili Neporazitelní a 3. místo obsadili Nerozhodní. Gratulujeme vítězům a ostatním, kteří podali neméně kvalitní a statečné výkony, přejeme mnoho úspěchů do dalších turnajů. Byl to fantastický teamový souboj se vším všudy, co k tomu patří, včetně sportovního povzbuzování spoluhráčů ve hře o vždy důležité body. Snad se na nás ostatní návštěvníci knihovny nezlobili za trochu hlučnější projevy nadšení a radosti hráčů ze získaného skóre či úspěšné hry. Raději se tedy tímto preventivně všem omlouváme.

Příště se sejdeme 4.10.2018, při poněkud komornějším turnaji v celosvětově populární hře Carcassonne! Hrát budeme s prvními dvěma oficiálními rozšířeními této hry – Hostince a katedrály, Kupci a stavitelé. Tentokráte hraje každý sám za sebe. Nejmenší hráči můžou na pomoc přizvat své rodiče…… jen budou vyhlášeni oba jako jeden hráč. Ovšem ani tato varianta nesnižuje nadšení ze hry. Ba naopak! Zapojení se rodičů do hry spolu se svými dětmi je přímo skvělé!
Není důležité se zúčastnit všech plánovaných soutěží, ale náhodná či pravidelná účast každého jednotlivce podporuje zdravou myšlenku udělat něco pro sebe, pro své duševní zdraví, pro své mozkové závity, zahrát si, poznat nové hry a třeba i nové přátele. Při volné hře i turnajích mobily vypínáme a raději se soustředíme na partie spolu s ostatními. Ony ty nové moderní technologie to bez nás 2-3 hodinky určitě vydrží!
A co nás čeká v nejbližší době dál? Turnaj v karetní hře BANG!, „Česká dáma“, Kulami, Poker, „Skol ty Skoty!“ a další. Určitě sledujte program deskovek na nástěnce v dětském oddělení a na webu Městské knihovny Praha, pobočka Praha 5 – Smíchov. Přijďte si s námi i s Vašimi dětmi zahrát!

Těšíme se na Vás při dalším klubovém setkání dne 4.10.2018 od 16:00 hod,

Váš team Ivana a Jarda S.